Dla wszystkich tych, który już nieraz walczyli z silnym wiatrem, wodą i niepogodą żeglarstwo jest czymś więcej niż tylko zwykłą dyscypliną sportową. To wyjątkowa przygoda, wspaniała i nieprzewidywalna, dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad, a także dyscyplina i współdziałanie z innymi. Dla wielu osób żeglarstwo jest stylem życia, gdyż ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, kształtuje charakter, hartuje ciało i ducha.

Profesjonalny kurs żeglarski

Podstawowy kurs żeglarski można podzielić na kilka części. Jedną z nich jest nauka bezpiecznego zachowania na wodzie – podczas rejsu żaglówką, a także na pomoście i w wodzie. Niezwykle ważnym aspektem jest uświadomienie młodym żeglarzom wszelkich niebezpieczeństw, jakie niesie woda oraz warunki pogodowe i jak prawidłowo reagować w chwili zagrożenia. Kurs żeglarski obejmuje także typowe zajęcia na jachcie: zapoznanie się z łodzią żaglową, poznanie jej zasadniczych części, naukę stawiania żagli, bezpiecznego żeglowania, halsowania, sterowania łodzią oraz posługiwania pagajem. Niemniej ważne są zajęcia związane z przygotowaniem do rejsu: klarowanie jachtu, dbanie o sprzęt, główne prace bosmańskie, nauka węzłów i cumowanie.

Prawdziwa szkoła pod żaglami

Żeglowania można nauczyć się w każdym wieku. Doświadczeni żeglarze i instruktorzy prowadzą zajęcia teoretyczne i praktyczne kursy na stopień żeglarza jachtowego dla osób w każdym wieku. Kursy odbywają się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i kończą się egzaminem. Każda załoga jest pod opieką jednego, wykwalifikowanego instruktora – sternika. Każdy instruktor żeglarstwa, który prowadzi zajęcia praktyczne na łódce i bierze udział w nauce teorii, posiada nie tylko wiedzę i uprawnienia, ale także bogate doświadczenie.

Podstawowe umiejętności żeglarza

W trakcie zajęć uczestnicy nie tylko poznają budowę łódki żaglowej, podstawy meteorologii i zasady bezpieczeństwa na wodzie. Kursanci dowiedzą się jakie jest niezbędne wyposażenie każdej łodzi i dlaczego należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo każdego z uczestników rejsu. Podczas zajęć praktycznych każdy z uczestników nauczy się sterować łodzią. Oprócz praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat zasad żeglowania warto poznać zasady etykiety żeglarskiej oraz zasady bezpieczeństwa. Poznanie typowych węzłów żeglarskich oraz ich zastosowanie pozwala prawidłowo sterować łodzią. Dzięki tym zajęciom uczestniczy przekonają się jak wspaniałym i wyjątkowym sportem jest żeglarstwo. W serwisie internetowym https://www.globtourist.com/ znajduje się wiele różnych informacji dotyczących żeglarstwa, możliwości zdobycia uprawnień oraz propozycje czarterów jachtów i rejsy w różne zakątki świata.

Kilka rad dla początkujących żeglarzy

W trakcie żeglowania należy nieustannie być czujnym i uważać na bom, który może błyskawicznie zmienić kierunek i stanowić zagrożenie np. spowodować uderzenie w głowę czy wyrzucenie za burtę. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo na łódce za bierając odpowiedni sprzęt oraz informując kogoś o swoim zamiarach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku