Zacznijmy od przykrego akcentu – w naszej kulturze wciąż bywa, że pija się na ilość, nie zaś mniej, lecz lepszego trunku. Wszak alkohol ma pobudzać w nas entuzjazm, a nie smakować, czyż nie? Okazuje się, że w Polsce rocznie spada zużycie wysokoprocentowych alkoholi kosztem trunków o jego niskiej zawartości: piwa oraz wina. To właśnie wino kojarzone jest z elegancją, dostojeństwem, oraz bardziej złożonymi doznaniami smakowymi. Brzmi jak idealny pomysł na prezent?

Czy wino nadaje się na prezent?

Pytanie z serii tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wino czerwone jest bardzo eleganckim podarkiem, wchodzi w poczet tych, które ofiarujemy ludziom, z którymi łączy nas bardziej formalna relacja – na przykład służbowo, w zamian za pióro do pisania czy futerał na notebooka.

Wino białe, wino różowe oraz wino musujące musi trafić do swojego entuzjasty – są to trunki pijane często nie tylko do posiłków, ale także dla towarzystwa. Nierzadko więc na jedno posiedzenie potrafi opustoszyć się cała butelka. Warto więc pomyśleć o kupnie kilku oryginalnych win do codziennego spożycia, jako prezent dla osoby gustującej w takim alkoholu.

Czerwone wina długo leżakujące to także prezent dedykowany amatorowi tej dziedziny. Tego typu butelki kolekcjonuje się latami na specjalnych stojakach, często w przygotowanych do tego pomieszczeniach, na przykład w piwnicach. Ekskluzywne czerwone wina to kosz rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za jedną butelkę. Większość z nich może być trudno dostępna w lokalnych sklepach i jedyną możliwością zakupu jest zamówienie butelki u producenta.

Fot. Propozycja najmodniejszych różowych win: Alkohol-online.pl/16-wina-rozowe

Wino jako okazjonalny podarek – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim – nie kupujmy wina z najniższej półki, zwłaszcza osobie, która zna się w tej dziedzinie. Smakosze wina szybko wypunktują słabe strony taniego produktu i możemy najeść się wstydu. Warto kupować wino w sklepie winiarskim. Są dwa znaczące plusy. Po pierwsze fachowe doradztwo – ekspedient ma obowiązek znać się na winach, więc dobierze nam produkt po odpowiedniej charakterystyce i zgodnie z naszym budżetem. W takich sklepach możemy też liczyć na piękne przybranie butelki, wychodzimy więc z gotowym podarunkiem.

Zwróćmy uwagę na to, co lubi osoba, którą chcemy obdarować i w jakich okolicznościach pije wino. Jeśli jest to lampa do obiadu czy kolacji można pomyśleć o lekkim winie czerwonym, ewentualnie o winie białym. Pijane dla słodkawego smaku lub w dodatku z deserami świetnie sprawdzi się zaś wino różowe półwytrawne.

Jeżeli prezent jest związany z celebracją konkretnego sukcesu (na przykład awansem w pracy lub narodzinami dziecka) można pomyśleć o szampanie lub winie musującym. Zaznaczmy tutaj, że szampan nie jest tym samym co wino musujące i za oryginalną butelkę tego specjału musimy wyłożyć nawet kilkaset złotych. Taniej, a równie elegancko wyjdzie włoskie Prosecco, wino musujące bijące rekordy popularności.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku