W bankach obowiązkowym elementem ubiegania się o kredyt jest badanie zdolności kredytowej oraz wiarygodności klienta. Musi on złożyć wraz z wnioskiem kredytowym dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów, na podstawie których oszacowana będzie jego zdolność kredytowa. Konsument sprawdzany jest również w BIK. W jaki sposób podobną weryfikację przeprowadzają firmy pożyczkowe i inni pożyczkodawcy?


Bez dokumentów dochodowych

Niewiele firm pożyczkowych żąda od potencjalnych pożyczkobiorców składania wraz z wnioskiem o pożyczkę dokumentów dochodowych. W niektórych przypadkach wpisanie nazwy pracodawcy we wniosku o pożyczkę zwiększa po prostu szansę na udzielenie szybko pożyczki, ponieważ firma pożyczkowa na tej podstawie może sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest zatrudniona we wskazanym przedsiębiorstwie. Jest to traktowane jako element weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej.

Pożyczki prywatne, udzielane pomiędzy osobami prywatnymi, w ogóle nie zakładają weryfikacji zdolności kredytowej, ponieważ nie ma wymogu składania jakichkolwiek dokumentów dochodowych oraz oświadczania wysokości uzyskiwanego miesięcznie wynagrodzenia.  W praktyce więc nawet osoba niezatrudniona, która nie pobiera żadnych świadczeń, ma szansę uzyskać taką pożyczkę, po podpisaniu umowy cywilnej z pożyczkodawcą.

Wstępną weryfikację pożyczkobiorcy i jego tożsamości w przypadku pożyczek prywatnych, przeprowadzają jedynie platformy, które zajmują się kojarzeniem stron umowy pożyczki ze sobą. Ryzyko braku spłaty pożyczki w takim przypadku jednak zawsze spoczywa na pożyczkodawcy.

Kontrolowanie baz dłużników i BIK

Banki i SKOK-i obowiązkowo w ramach procedury kredytowej sięgają po informacje o potencjalnym kredytobiorcy do BIK-u, Biura Informacji Kredytowej. Można z niego pozyskać dane o zaciągniętych kredytach i niekiedy również pożyczkach pozabankowych oraz o trybie ich spłaty.

W segmencie pożyczek pozabankowych można zaś znaleźć oferty na pożyczki bez BIK i KRD. W takim przypadku oznacza to, że firma pożyczkowa deklaruje, że udzieli pożyczki bez sprawdzania baz BIK-u, oraz Krajowego Rejestru Długów. Pozostaje jednak kwestia pozostałych biur informacji gospodarczych, które funkcjonują na polskim rynku. Zalicza się do nich:

·         Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA,

·         ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,

·         Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KIDT BIG SA),

·         Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG).

Bazy te współpracują ze sobą, dlatego sam brak weryfikacji w KRD pożyczkobiorcy nie oznacza, że pożyczkodawca nie sprawdzi jego sytuacji finansowej w innych biurach. Negatywne informacje o zadłużeniu klienta mogą udaremnić wypłacenie pożyczki pozabankowej takiej osobie lub sprawić, że będzie ona bardziej kosztowna niż oferta chwilówki dla osób, które nie zalegają z płatnością swoich zobowiązań finansowych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku