Dla zmęczonych komercjalizacją otaczającego nas świata oraz tłumami, które znajdujemy niejednokrotnie nawet w wysokich górach, mam dzisiaj niecodzienną propozycję. Opowiem wam o wyludnionych dolinach, prawie pustych szlakach turystycznych, o najdzikszych miejscach w Polsce. Gdzie takie osobliwości możemy odnaleźć w epoce krzyku i hałasu?


Planując wyjazd na weekend nie można nie sprawdzić tej krainy... Na południu naszego kraju, tuż obok dzikiej przyrody Bieszczad, znajduje się miejsce jeszcze bardziej niepohamowane w swej naturalności i pierwotności. Jest to pasmo gór w Karpatach – Beskid Niski. Jest to najniższa oraz najbardziej rozległa część Beskidów, jak również całych Karpat. Leży ona w dwóch państwach: w Polsce i na Słowacji. Po słowackiej stronie znajduje się największy szczyt Busov; jedyny, który wznosi się na wysokość ponad 1000 m (wysokość szczytu to dokładnie 1002 m n.p.m.). Po stronie polskiej najwyższą górą jest Lackowa (997 m lub wg in. źródeł 999 m n.p.m.).

Beskid Niski dzieli się na 9 mniejszych pasm górskich. Znajduje się na jego terenie Magurski Park Narodowy oraz Jaśliski Park Krajobrazowy. Możemy odwiedzić 4 uzdrowiska umiejscowione w tym paśmie górskim. Są to: Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Rymanów-Zdrój oraz Wapienne. Dla turystyki pieszej wyznaczono ponad 20 szlaków. Noclegi w Beskidzie Niskim, to prawdziwa gratka dla poszukujących wrażeń za rozsądną cenę. Znajdziesz tu przepiękne pensjonaty i hotele, gościnne pokoje z sympatycznymi gospodarzami czy ciche gospodarstwa agroturtystyczne.

Z racji na położenie Beskidu Niskiego, jego historia jest bardzo skomplikowana. Zazwyczaj leżał on na obszarach granicznych. Okresowo ludność tutaj mieszkająca była wyludniana. Najpierw w czasie najazdów tatarskich, czemu kres położył dopiero Kazimierz III Wielki. Na przestrzeni wieków z powodu różnych kolei losu i mieszania się ludności wśród pasterzy wołoskich i ludów ruskich, pod wpływami polskimi i węgierskimi, utworzyła się nowa grupa etniczna. Od II połowy XIX w. nazywano ją Łemkami.

Za sprawą działań Związku Radzieckiego w czasie II woj. świat. i zaraz po niej, Łemkowie zostali prawie całkowicie wysiedleni z terenów Beskidu Niskiego. W znacznym stopniu ograniczono istnienie całej bogatej kultury tych obszarów, wyludnione zostały całe wsie i miejscowości.

Historia Beskidu Niskiego to także historia ropy naftowej. Jej złoża odkryto w XIX w. Beskid Niski został pierwszą prowincją naftową na świecie. Przemysłową eksploracją złóż ropy naftowej zajął się wynalazca lampy naftowej – Ignacy Łukasiewicz. W niewielkich ilościach ropa naftowa jest wydobywana tutaj do dnia dzisiejszego. Na drodze naszych turystycznych zainteresowań, gdy odwiedzimy Beskid Niski, powinien znaleźć się Karpacko – Galicyjski Szlak Naftowy. Obejmuje on muzea i relikty przemysłu naftowego. Kiwony – zabytki przemysłu naftowego można do dzisiaj oglądać na polach regionu, zwanego Gorlickim Zagłębiem Naftowym.

Z innych atrakcji turystycznych, na uwagę zasługują pozostałości po nie istniejących dzisiaj wsiach, obiekty sakralne: kapliczki, cerkwie i kościoły. Znajdujący się w Binarowej Kościół św. Michała Archanioła, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto na uwagę zasługuje renesansowy dwór obronny rodu Gładyszów, znajdujący się w Szymbarku. Odwiedzić warto także liczne muzea i zabytkowe cmentarze. Choć atrakcji turystycznych w Polsce nie brakuje, to jednak Beskid Niski ma tą przewagę, że jest cichą i piękną osadą na turystycznej mapie Polski.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile gotować karpia w galarecie
zabiegi kosmetyczne

Wersja do druku