Dobrze dopasowane buty do biegania to marzenie każdego początkującego oraz zaawansowanego biegacza. Wybór butów biegowych powinien być poprzedzony wnikliwą obserwacją swoich preferencji pod względem wygody buta. 
Przed podjęciem zakupowej decyzji należy określić: rodzaj terenu, w którym zamierzasz biegać, swój stopień zaawansowania i zwrócić uwagę na pronację stóp – w tym celu pomocny może okazać się test wodny. Dobrze dopasowane buty do biegania powinny zapewnić komfortowy trening, zminimalizować ryzyko kontuzji, naciągnięć i innych bóli powstałych po biegu, które u amatorów pojawiają się stosunkowo często.

Pronacja, supinacja, neutral – jak się w tym odnaleźć?

Przed doborem butów warto zrozumieć, czym jest pronacja i supinacja. Na podstawie tej wiedzy o wiele łatwiej będzie Ci dopasować buty do specyfiki swojej stopy.

Pronacja jest to sposób obracania stopy do wewnątrz podczas biegu i chodu. Każdy z nas ma pewną pronację – inni większą, inni mniejszą. Sposób układania stóp podczas chodzenia i biegania determinowany jest przez naszą genetykę, a sama pronacja nie jest niczym złym. Dobór butów do stopnia pronacji pozwoli znacznie ograniczyć kontuzje i zapewnić komfort biegaczom z rozwiniętym pronatorem, czyli płaskostopiem. Buty dedykowane osobom z nadmierną pronacją powinny mieć odpowiednie wsparcie stopy po wewnętrznej części buta, które ograniczy przechylanie stopy do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania.

Supinacja to z kolei analogiczne zjawisko obciążania zewnętrznej krawędzi stopy podczas biegania lub chodzenia. Zwykle łączy się ona z wysokim podbiciem i wymaga butów biegowych z dużą amortyzacją i neutralnym ułożeniem wkładki.

Istnieje również trzeci sposób układania stóp – neutralny. Jest to całkowicie prawidłowe układanie stóp podczas chodu i biegu, a ciężar ciała jest równomiernie rozkładany na całą stopę. Osoby z neutralnym ułożeniem stóp powinny wybierać buty biegowe z neutralną podeszwą bez stabilizatorów.

Nie wiesz, jak układasz stopę? Zrób test wodny

Test wodny pozwoli szybko i rzetelnie określić typ podbicia. Wystarczy wziąć kawałek kartki, zwilżyć stopę oraz stanąć na kartce na płaskiej powierzchni. Odcisk stopy pozwoli Ci określić typ podbicia.

Jeśli na śladzie odkształca się zewnętrzna i wewnętrzna krawędź stopy, wówczas masz pronację. Jeśli nie widać wewnętrznej krawędzi, a widoczne jest śródstopie, wtedy masz do czynienia ze stopą neutralną. Jeśli na odbiciu widać wyłącznie podbicie, piętę oraz niewielki pasek po zewnętrznej stronie stopy, wtedy masz stopę o podbiciu supinacyjnym.

Dobierz buty do rodzaju nawierzchni

Jeżeli zamierzasz biegać po betonie, ulicy i utwardzonych ścieżkach, powinieneś wybrać buty służące do biegania po mieście. Tego typu buty mają mocniejszą i gęstszą amortyzację, która chroni stawy przed uderzeniami o twardą powierzchnię. Jeśli chcesz biegać po leśnych duktach, polnych drogach i trudniejszym terenie, powinieneś wybrać buty trailowe z mniejszą ilością amortyzacji oraz z agresywniejszym bieżnikiem.

Więcej na temat doboru butów biegowych przeczytasz w tym miejscu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku