Niemal od początku istnienia ludzkości wykorzystywano ozdoby, które miały uatrakcyjnić wizerunek człowieka. Początkowo do tworzenia naszyjników czy bransolet wykorzystywano muszle, pióra, kamienie oraz kości. Dzisiaj u jubilerów dominują elementy srebrne, złote i platynowe. Wyjątkiem jest biżuteria ręcznie robiona, której twórcy nie znają granic. Tworzą niebanalne kompozycje, wykorzystując cenne metale, jak i tradycyjne materiały naturalne.

Dla kogo biżuteria ręcznie robiona?

Oferta sklepów biżuterią wyrabianą ręcznie skierowana jest w zasadzie do wszystkich. Szczególne zainteresowanie budzi jednak wśród klientów ceniących sobie oryginalność, która jest jedną z głównych zalet naszyjników, kolczyków, czy bransolet ręcznie robionych. Każdy egzemplarz biżuterii artystycznej jest nieco inny. Człowiek, w przeciwieństwie do maszyny, nie jest w stanie powtarzać żadnej czynności z idealną dokładnością. Zatem łączenia poszczególnych elementów nigdy nie są jednakowe. Ponadto, nie ma przecież dwóch takich samych kamieni czy minerałów.

Twórcy biżuterii ręcznie robionej to artyści, postrzegający swoje wytwory jako dzieła sztuki. Dlatego też dają się ponosić fantazji, tworząc niespodziewane połączenia materiałów i barw. Ręcznie wykonana biżuteria to opcja dla klientów z fantazją. Niemniej jednak w ofercie większości sklepów znajdują się również przedmioty klasyczne, pełniące funkcje dodatków do stonowanych kreacji.

Jak to się robi?

Wiele osób samodzielnie podejmuje się wykonania biżuterii. Zwykle jednak tworzą tylko proste naszyjniki, ewentualnie bransoletki. Profesjonalna ręcznie robiona biżuteria wymaga wykorzystania skomplikowanych technik. Wyuczenie się ich zabiera wiele czasu, liczonego w latach.

• Wire wrapping – tworzenie plecionki z metalowych, plastycznych drutów. Wykonywana jest bez lutowania, stąd też stworzenie trwałej konstrukcji nie jest proste. Wire wrapping daje duże możliwości, gdyż wplecenie w drut kamieni szlachetnych i innych dodatków pozwala stworzyć niezwykle ciekawą biżuterię

• Metaloplastyka – technika, która wymaga doświadczenia oraz posiadania fachowego sprzętu. Polega na tworzeniu konstrukcji z rozgrzanego, a przez to bardziej plastycznego metalu

• Haft sutaszowy – technika wykorzystywana do tworzenia plecionek ze sznurków wiskozy, ewentualnie z jedwabiu. Wytwarzana tą metodą ręcznie robiona biżuteria cechuje się oryginalnością, ze względu na niebanalne wzornictwo oraz wplecione dodatki

• Filcowanie – wytwarzanie bransolet, rzadziej naszyjników z filcu. Metoda często towarzysząca haftowi sutaszowemu.

Gdzie kupować biżuterię?

Wykonanie profesjonalnej i trwałej biżuterii wymaga dużej wiedzy, a przede wszystkim wieloletniego doświadczenia. Chcąc wyposażyć się w atrakcyjne i modne dodatki, warto zatem wybrać się do sklepu branżowego. Ręcznie robiona biżuteria w Artyferia.pl, to sklep gdzie znajdziesz produkty wykonane przez najlepszych fachowców. Oferta zawiera biżuterię dla kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

akcesoria damskie

Wersja do druku