Wiele osób, a zwłaszcza kobiet marzy, by zostać profesjonalną kosmetyczką w przyszłości. Jednak trzeba podjąć konkretne i zdecydowane kroki, aby móc rozpocząć taką karierę i zyskać grono zadowolonych klientów. W tym celu właśnie postanowiliśmy stworzyć niniejszy artykuł i przybliżyć Wam zawód kosmetologa, a tym samym przedstawić poszczególne etapy zdobywania potrzebnych kwalifikacji.

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Może zacznijmy od podstaw – sam zawód kosmetyczki może być rozumiany bardzo szeroko, co zależy głównie od ukończonych kursów czy profilu kształcenia w szkołach. Z pewnością można mówić tutaj o wszelkiego rodzaju czynnościach pielęgnacyjno-upiększających, które mają pozytywnie wpływać zarówno na wygląd, jak i samopoczucie klientów. Kosmetolog albo kosmetyczka mogą zajmować się między innymi:

  • Wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych skóry twarzy i ciała
  • Wizażem i stylizacją paznokci
  • Przeprowadzaniem zabiegów medycyny estetycznej

Każda z powyższych czynności jednak wymaga osobnych kwalifikacji, a taka osoba już sama decyduje w jakiej dziedzinie odnajduje się najpewniej. To także bardzo ogólnikowe usługi jakimi zajmują się kosmetyczki, aczkolwiek najlepiej oddają całość wykonywanej przez nie pracy. Po ukończeniu szkoły wyższej na kierunkach kosmetologicznych warto zainwestować zwłaszcza w kurs medycyny estetycznej dla kosmetyczek, ponieważ przynosi on największe zyski, a także satysfakcję z wykonywanych zabiegów, które stanowią jeden z trwalszych sposobów na upiększenie i wyrównanie niedoskonałości.

Praca po zdobyciu wykształcenia

Ukończenie szkoły i odbycie wielu tematycznych kursów pozwoli Wam już na podjęcie pracy w różnego rodzaju gabinetach kosmetycznych. Mowa między innymi o placówkach związanych z wizażem i robieniem makijażów okolicznościowych, salonach urody i stylizacji paznokci, a także profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej, medycyny estetycznej czy SPA. Możliwości jak widać jest naprawdę wiele, a wybór zależy już od Twoich nabytych umiejętności i kwalifikacji. Oczywiście zawsze warto uczestniczyć w wielu szkoleniach o różnych stopniach trudności, dzięki czemu można, a nawet trzeba nieustannie rozwijać własną wiedzę i zdolności.

Poza swoją ciężką pracą i praktyką, konieczne będzie także odpowiednie nastawienie. Wybierając zawód kosmetologa, trzeba mieć na względzie wiele różnych czynników jak praca w dni powszednie i wolne, współpraca z osobami zakompleksionymi, wykonywanie zabiegów w miejscach intymnych czy kontakt z nieestetycznie wyglądającymi częściami ciała. Na wszystkie te kwestie musisz być przygotowany i w pełni świadomy, aby nie rozczarować się wadami tego zawodu. Również pozytywne nastawienie i otwartość są bardzo ważne, ponieważ wpływają na samopoczucie klientów oraz Wasz wspólnie spędzony czas, który powinien kojarzyć się z przyjemnością, a niekiedy nawet relaksem.

Co w przyszłości?

Można śmiało stwierdzić, że kosmetolog zaczyna coraz częściej być docenianym zawodem i traktowanym jako jeden z bardziej prestiżowych, a szczególnie gdy mamy do czynienia z gabinetem medycyny estetycznej. Praca w nim wiąże się z dużą odpowiedzialnością i starannością, dlatego też potrzebne jest odbycie wielu kursów i szkoleń, a także lata praktyki, by stać się mistrzem tego fachu. Właśnie coraz więcej ludzi zaczyna korzystać również z usług makijażystek czy stylistek paznokci, gdzie wybierając się do salonu kosmetycznego oczekują jednocześnie kompleksowej usługi ze wszystkimi możliwymi dodatkowymi zabiegami, dlatego tak ważne jest rozwijanie się i współpracowanie z równie profesjonalnymi osobami.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku