Choć lato kojarzy się głównie z turystyką i odpoczynkiem, zanim na dobre się rozpocznie, warto zadbać o porządek w domu i swojej szafie, by później móc swobodnie udać się na urlop i korzystać z pięknej pogody. Od czego rozpocząć letnie porządki?

Porządki w garderobie

Nadszedł czas, aby wyciągnąć z szafy krótkie topy, szorty i letnie sukienki, a w ich miejsce głęboko schować grube swetry i ciepłe płaszcze. Porządki w szafie rozpocznij od wyjęcia odzieży i dokonania rzetelnej selekcji. Z pewnością znajdziesz wiele ubrań, których nie nosisz z różnych powodów – są za małe, poplamione lub po prostu niewygodne. Nie ma sensu dłużej przechowywać ich w szafie, ponieważ zabierają tylko miejsce. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie szafek i półek - przez cały rok z pewnością nagromadziło się w nich wiele kurzu i drobnych zanieczyszczeń.

 

Wielkie pranie

Wymiana garderoby z zimowej na letnią wiąże się również z odświeżeniem ubrań, które przez długi pobyt w szafie mogły się zakurzyć, nabrać nieprzyjemnych zapachów i zostać narażone na atak moli. Z tego względu, podczas domowych porządków Twoim niezastąpionym pomocnikiem będzie pralka. Zanim jednak wrzucisz wszystkie ubrania do bębna, sprawdź które są najbardziej zabrudzone i wymagają intensywnego, pełnego cyklu prania. Może się bowiem okazać, że wiele z nich potrzebuje jedynie delikatnego odświeżenia.

 

Kołdry i poduszki

W lecie odczuwamy wysoką temperaturę nie tylko w dzień, ale również w nocy. Warto więc wcześniej przygotować lżejszą pościel, aby w nocy nie doskwierała nam zbyt wysoka temperatura. Zarówno kołdry, jak i poduszki, które przez cały rok były głęboko schowane pod łóżkiem i zbierały kurz, będą wymagały odświeżenia. Warto je wyprać przed użyciem, szczególnie, że larwy moli ubraniowych żerują w pierzu i materiałach wełnianych. Sposób prania kołder będzie uzależniony od rodzaju ich wypełnienia, jednak zawsze należy kierować się zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Zazwyczaj kołdry nie są zabrudzone, a wymagają tylko odświeżenia, więc wystarczy wyprać je w 40 stopniach. Inaczej jest w przypadku kołder dla alergików, które powinno się prać w wysokich temperaturach, aby pozbyć się pasożytów. Po wypraniu kołder i poduszek możesz rozwiesić je na na zewnątrz, żeby wyschły na słońcu i odzyskały świeżość.

 

Dokładne odkurzanie

Podczas letnich porządków warto dokładnie odkurzyć całe mieszkanie. Odsunąć meble, wynieść i wytrzepać dywany, zebrać kurz z listw podłogowych i posprzątać wszystkie trudno dostępne miejsca. Sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli będziemy korzystać z dodatkowych szczotek dołączonych do naszego odkurzacza. Do odkurzania za meblami najlepiej sprawdzi się ssawka szczelinowa, ponieważ jej podłużny i zwężany na końcu kształt umożliwia łatwe dotarcie do największych zakamarków. Możemy włożyć do odkurzacza olejek zapachowy, dzięki któremu w całym mieszkaniu będzie unosił się przyjemny zapach. Pamiętajmy, że nie tylko podłogi wymagają odkurzania, ale również meble tapicerowane, obrazy i rolety.

 

Mycie okien

Lato to dobra pora roku, aby dokładnie umyć okna. Dzięki ładnej pogodzie z chęcią otworzymy okna na oścież i poświęcimy więcej czasu na czyszczenie, nie tylko szyb, ale również framug i rolet. Jeśli mamy w domu do dyspozycji myjkę, możemy się nią wspomóc. Dzięki niej, praca będzie szybsza i przyjemniejsza, a szyby czyste i pozbawione smug. Natomiast rolety wystarczy odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką. W lecie warto także zadbać o wygląd parapetów – dokładnie je umyć, a w razie potrzeby pomalować farbą, by odzyskały dawny blask.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku