Bałagan spowodowany porozrzucanymi ubraniami i butami to niezbyt przyjemny widok. Aby go uniknąć, w naszym domu nie może zabraknąć mebli do przechowywania. Są one przede wszystkim niezwykle praktyczne, a dzięki nowoczesnemu designowi mogą stać się niepowtarzalną ozdobą wnętrza. Jakich mebli do przechowywania szczególnie potrzebujemy?

Szafka na buty – jaką wybrać?

Powinna znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu, gdyż pozwala uporządkować przestrzeń, zwłaszcza w przedpokoju i korytarzu. To w tych pomieszczeniach bowiem mebel ten najczęściej się znajduje, stając się poniekąd ich wizytówką.

Wybierając szafkę na buty, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale również to, czy pasuje do wystroju pomieszczenia. Dzięki temu zyskamy praktyczny mebel, który będzie harmonijnie współgrał z otoczeniem. Jeżeli jednak chcemy, aby szafka na buty dodała wnętrzu nietuzinkowego charakteru, możemy zdecydować się na kontrastowe rozwiązanie, na przykład zestawiając ze sobą klasyczny wystrój i plastikową szafkę na buty w intensywnym kolorze. Takie połączenie na pewno zwróci uwagę gości.

Na jaką szafkę na buty warto się jednak zdecydować? Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnego korytarza (przedpokoju), wówczas mamy praktycznie nieograniczone możliwości wyboru mebla. W takim przypadku doskonale sprawdzi się szafka na buty z siedziskiem.

To niezwykle wygodne, a zarazem praktyczne rozwiązanie. Nie tylko pozwala na optymalne segregowanie obuwia, ale również jego zakładanie i zdejmowanie w komfortowych warunkach. Szafka z siedziskiem to propozycja warta rozważenia, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci i osoby starsze, które mogłyby mieć problemy z wkładaniem butów.

Jeżeli jednak do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń, szafka na buty z siedziskiem może nie być dobrym rozwiązaniem, gdyż zabierze zbyt dużo miejsca, przeszkadzając w swobodnym poruszaniu się po wnętrzu. W takim przypadku o wiele bardziej praktyczne są meble wielofunkcyjne, takie jak szafka na buty z lustrem lub szafka na buty z wieszakiem.

Na rynku dostępne są również specjalne moduły, w skład których wchodzą szafka na buty, lustro i wieszak. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, a przy tym pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Co więcej, z uwagi, iż elementy te wykonane są w jednolitym stylu nie tracimy czasu na poszukiwania pasujących do siebie rozwiązań.

Wybierając szafkę na buty, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza drewno. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby wybrać ciemne drewno, jeżeli chcemy wprowadzić do wnętrza nutę elegancji lub jasne drewno, gdy zależy nam na rustykalnym klimacie wnętrza.

Na rynku dostępne są również szafki na buty wykonane z płyty MDF. Są tańsze w porównaniu z meblami wykonanymi z litego drewna. Mają jeszcze jedną zaletę – mogą być barwione na dowolne kolory. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby w przedpokoju stanęła biała lub czarna szafka na buty. Wszystko zależy od naszych upodobań i inwencji twórczej.

Wieszak na ubrania – jaki sprawdzi się najlepiej?
https://www.meblujesz.pl/meble/akcesoria-do-mebli/wieszaki-na-ubrania-10624/
Wieszak na ubrania to kolejny element wyposażenia, który powinien znaleźć się w przedpokoju czy też korytarzu. Pozwoli ona na zachowanie porządku we wnętrzu i ułatwi segregację odzieży wierzchniej. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wieszaków, jednak biorąc pod uwagę konstrukcję, możemy je zasadniczo podzielić na dwie kategorie:

  • wieszaki stojące – charakteryzuje je szerokie zróżnicowanie pod względem rozmiarów i kształtów. Najczęściej spotyka się je w biurach, gabinetach i miejscach publicznych, rzadziej w domach. Ich największym atutem jest mobilność. Z łatwością możemy je bowiem przestawić z miejsca na miejsce.

    Na podkreślenie zasługuje również ich ciekawy design, który sprawia, że odpowiednio dobrane stają się niepowtarzalną ozdobą wnętrza. Mogą mieć fantazyjne kształty lub odznaczać się prostą, surową formą. To, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań i stylu, w jakim urządziliśmy dane wnętrze.

    Niestety, nie jest to rozwiązanie całkowicie wolne od wad. Wieszaki stojące zajmują bowiem sporo miejsca, przez co nie będą dobrym rozwiązaniem w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu. Istnieje również ryzyko przewrócenia się wieszaka, zwłaszcza jeśli jest on wykonany z lekkiego materiału, a my nierównomiernie rozłożymy ciężar wieszanych ubrań.
  • wieszaki wiszące (ścienne) – spotkać je można praktycznie w każdym domu. Są bowiem niezwykle praktyczne. Po pierwsze, nie zajmują miejsca na podłodze. Sprawdzą się zatem nawet w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Po drugie, nie przewrócą się pod wpływem ciężaru ubrań.

    Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, na przykład z drewna, metalu czy też plastiku. Ich konstrukcja zwykle umożliwia nie tylko powieszenie odzieży, ale również przechowywanie torebek, parasolek, czapek czy też rękawiczek. Co więcej, mogą być wyposażone w praktyczną półkę, a nawet lustro.

    Wśród wad tego rozwiązania wymienia się jednak to, iż wymagają odpowiedniej ilości miejsca na ścianie. Co więcej, nie są mobilne. Dlatego warto dobrze przemyśleć ich usytuowanie.

Podsumowując, w żadnym domu nie może zabraknąć mebli do przechowywania, takich jak szafki na buty czy też wieszaki na ubrania. Pozwalają one bowiem utrzymać ład i porządek w pomieszczeniach, zaś dzięki niepowtarzalnemu designowi stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku