Sony nadal konsekwentnie rozwija serię swoich telefonów spod flagi Xperii. Kolejne modele producent konsekwentnie ulepsza, a ewolucja ta dotarła tak daleko, że niektóre z nich testuje się na równi np. z telewizorami. Sprawdź co wyróżnia najnowszy Sony Xperia XZ2.

Seria Xperia ma już na karku 10 lat i nadal cieszy się sporym powodzeniem. To na niej Sony zbudował swoją smartfonową potęgę i nie zamierza przestać się w tym kierunku rozwijać. Jeden z najnowszych modeli to wspomniany Sony Xperia XZ2. Telefon kontynuuje tradycje i pod względem niektórych funkcji prześciga w porównaniach nawet telewizory producenta: https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/05/15/porownanie-wyswietlacza-w-xperii-xz2-z-ekranem-telewizora/! Ale po kolei - jak prezentuje się nowa Xperia XZ2?

 

Co nowego słychać w świecie technologii Sony?

Telefon otrzymał kilka nowych elementów w porównaniu do swojego poprzednika. Wśród nich znalazły się całkowicie nowe głośniki, które połączone są z systemem poprawiającym jakość dźwięku i brzmią naprawdę urzekająco. Wrażenia dźwiękowe są w tym modelu potęgowane poprzez - Systemu Dynamicznej Wibracji, który analizuje dane audio i pozwala na bezpośrednie odczuwanie przebiegu akcji poprzez aktywowanie specjalnych drgań (dodatkowy silnik wibracyjny). Sony Xperia XZ2 otrzymał też nowy aparat (19Mpx) z systemem Motion Eye, który jako pierwszy na świecie nagrywa filmy w jakości 4K HDR i Super Slow Motion (960 klatek na minutę!) w FullHD. W sercu urządzenia taktuje procesor Qualcomm Snapdragon 845 z modemem X20 LTE zapewniającym szybkie i bezproblemowo połączenie z bezprzewodowym internetem. Wszystkie modele XZ2 posiadają wyświetlacz pokryty szkłem Gorilla Glass 5 oraz są odporne na kurz i wodę (oczywiście w granicach rozsądku). Niektórzy zarzucają temu modelowi to, że plecki telefonu zbudowane są z łatwo brudzącego się materiału i wygląda to po prostu nieestetycznie, oraz że czytnik linii papilarnych jest w mało ergonomicznym miejscu. Jeśli chodzi o pojawiające się odciski palców, taki już niestety taki jest urok szklanej obudowy, ale są też jej plusy – telefon można ładować bezprzewodowo, jeśli posiada się odpowiednią płytkę ładującą.

Co ciekawe, Sony Xperia XZ2 posiada też swojego asystenta niczym iPhone, który posiada Siri. Asystent jest częścią nakładki na system, który zainstalowano w nowym modelu – Android 8.0 Oreo (specjalna nakładka). Wirtualny asystent „porozumiewa się” z użytkownikiem poprzez intuicyjny tekstowy czat. Firma pozmieniała też kilka opcji w zakresie dodatków - pojawiła się chociażby opcja dla Always-On Display, Xperia Assist oraz kilka uproszczonych rozwiązań ułatwiających obsługę.

Doskonały wyświetlacz w Xperia XZ2

Ale co ze wspomnianym wyświetlaczem? Najwięcej o nim powie test, który przeprowadził w Polsce portal HDTV, porównując wyświetlacz w smartfonie XZ2 z ekranami telewizorów firmy Sony. Była to odpowiedź i dowód na to, że któryś z amerykańskich dziennikarzy rzekomo przesadził z porównaniem ze sobą tych dwóch urządzeń. HDTV udowadnia, że tak nie jest. Piotr Gmerek, koordynator całej akcji, mówi o niej w ten sposób: „Do fachowego testu telefonu z obsługą 4K HDR zabieraliśmy się już od kilku miesięcy. W końcu do świata smartfonów na dobre wkroczyła technologia znana z telewizorów czy projektorów więc bardzo nas ciekawiło jak obecne smartfony radzą sobie z obsługą Ultra HD czyli 4K HDR. Czy w ogóle można porównać najlepsze telefony do telewizorów pod względem jakości obrazu?”.

Zestawiano ze sobą przy okazji również inne strony obu sprzętów, ale to wyświetlacz zrobił największą furorę. Test wyświetlacza odbył się podczas korzystania z serwisu Netflix. Jak wspominał to później Maciej Koper, początkowe sceny wyglądały zaskakująco podobnie na obu ekranach, jasność bieli i innych jaskrawych świateł nie odbiegała specjalnie od siebie. Kontrast również był zbliżony, a po kilkunastu sekundach już stwierdzono, że HDR również działa na telefonie wyśmienicie: „Ekran Xperia XZ2 może śmiało konkurować z ekranami najnowszych telewizorów. Mimo moich drobnych narzekań, co chyba nikogo nie zaskakuje, w ogólnym rozrachunku dostajemy telefon z wyświetlaczem zdolnym pokazać nam sporą część ze świata Ultra HD w tym efekty HDR (...) nowa Xperia w sporej części przypadków znacznie przewyższa parametrami obrazu telewizory, które są na rynku od lat czyli chociażby bez obsługi technologii HDR a takich jest przecież w domach obecnie najwięcej. Jeżeli konsumujecie dużo treści wideo na urządzeniach mobilnych to będzie to doskonały wybór, by cieszyć oko nową technologią z HDR np. z serwisu Netflix."

Do obsługi takiego wyświetlacza i dodatkowych funkcji potrzebne są odpowiednie moce obliczeniowe. Ale i w tym wypadku Sony nie zawodzi i nie musimy się martwić o zacinające się ujęcia. Pod względem wydajności Sony Xperia XZ2 oferuje mocny procesor z grafiką Adreno 630, a do tego zastosował on 4 GB RAM’u, co w zupełności wystarczy, by udźwignąć wymagającą grafikę. Pamięć wbudowana to teoretycznie 64 GB, a w praktyce można ją rozszerzyć i dodatkowe kilkaset gigabajtów na zewnętrznej karcie. Szybkość odczytu jest wysoka - sięga 678 MB/s w trybie sekwencyjnym i 149 w losowym. Trzeba przyznać jednak, że zapis wypada nieco słabiej, ale mimo to wszystkie aplikacje i dodatki działają bardzo sprawnie.

Flagowiec Sony - czy warto kupować?

Czy warto inwestować w nowego flagowca od Sony? Naszym zdaniem warto, jeśli nie szuka się na siłę telefonu ze stajni Apple. Wprawdzie XZ2 nie ma tak dobrego aparatu jak np. Huawei P20 Pro czy Samsung Galaxy S9, i nie przeliczy danych tak szybko jak OnePlus 5T lub Google Pixel, ale pod względem baterii i systemu nie odstaje od nich na krok, a do tego może przypaść do gustu miłośnikom prostego designu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku