Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażano sobie życia bez gier planszowych. Każde dziecko miało choć kilka gier dostosowanych przede wszystkim do ich wieku. Eurobiznes, chińczyk, grzybobranie to tradycyjny zestaw kultowych planszówek, które często  są od nowa odkrywane i z powodzeniem zapełniają wolny czas nie tylko dzieciaków. Obecnie gry planszówkowe mają swój renesans. Radość z tego faktu czerpią nie tylko najmłodsi, ale także osoby starsze coraz częściej sięgają po tego typu rozrywkę. Wybór jest ogromny, zarówno pod kątem tematycznym, jak i wiekowym, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Postaw na planszówki

Jeśli chcesz kupić ciekawy i oryginalny prezent swojemu dziecku, skłoń się w stronę planszówek. Będzie to ciekawa alternatywa dla wirtualnego świata laptopów, tabletów i innych multimedialnych urządzeń, które często są jedynie zwykłym pożeraczem czasu. Gry tradycyjne wręcz przeciwnie. Wymagają skupienia, rozwijają wyobraźnię i przede wszystkim skłaniają ludzi do wspólnego spędzania czasu. Kupując dziecku grę planszową, zapewnisz mu nie tylko moc dobrej zabawy, ale też swoją obecność.

Jeśli zdecydujesz się na taki podarek, popytaj znajomych i poczytaj opinie innych rodziców na forach tematycznych. Sieć pełna jest dobrych sklepów, specjalizujących się w sprzedaży gier dla najmłodszych, podobnych do tego smarkacz.pl, gdzie zawsze warto zaglądać.

Przyjemne z pożytecznym

Tysiące gier zamkniętych w przyciągających oko barwnych opakowaniach, podzielonych jest tematycznie min na gry familijne, strategiczne, przygodowe, logiczne, typu memory itd. Niezależnie jednak od rodzaju gry każda z nich uczy czegoś nowego, rozwija pamięć, koncentrację, uczy rywalizacji oraz współpracy. Dziecko musi wykonać konkretne zadanie, kojarzyć fakty, łączyć wątki, dlatego kwestia edukacyjna i rozwojowa jest stawiana na pierwszym miejscu w przypadku młodego gracza. Wybierając np. gry historyczne, pomożesz dziecku przyswoić sobie konkretne daty i kojarzyć ważne wydarzenia, natomiast jeśli będzie grało w gry geograficzne, pozna poszczególne regiony, miasta, środowisko itd. Dobre dopasowanie gry do wieku i osobowości malucha gwarantuje dużo dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy.

Już trzylatek może zagrać w prostą grę planszową, jeśli będzie ona prosta i zaciekawi malucha obrazem i barwą. Są to proste edukacyjne gry, której bohaterami są często bajkowe postaci. Doskonalą pamięć, uczą zdrowej rywalizacji i rozwijają zdolności poznawczo-kojarzeniowe. Nie mogą być czasochłonne, ponieważ mały gracz szybko znudzi się i nie będzie chciał drugi raz podjąć wyzwania.

Planszówkowy zawrót głowy

Jeśli chcesz sprawić dziecku jeszcze większą frajdę, zabierz go na "spotkania planszówkowe", odbywające się w różnych placówkach kulturalnych, np. w bibliotekach czy muzeach. Wspólne granie z rówieśnikami oprócz dawki dobrej zabawy, integruje oraz owocuje często nowymi znajomościami. Często na takich imprezach maja miejsce konferencje i panele dyskusyjne traktujące o różnych grach, co jest świetnym uzupełnieniem "planszówkowej rywalizacji".


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku