Kuchnia to dla wielu centralne miejsce w domu, dlatego jej aranżacja jest nie mniej ważna niż salonu. Wielu z nas marzy się o funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jakie są najnowsze trendy w wyposażeniu kuchni oraz jakie nowoczesne meble kuchenne wybrać.

Nowoczesna kuchnia i jej trendy

Jeszcze nie tak dawno kuchnia była traktowana jako pomieszczenie podrzędne, które należy ukryć przed wzrokiem gości, kosztem reprezentacyjnego salonu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Obecnie kuchnia to po prostu część przestrzeni dziennej. Spędza się tu mnóstwo czasu, dlatego jej właściwe wyposażenie jest istotne, nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale też estetycznych.

To, co się zmieniło w stosunku do ubiegłych dekad, to możliwość wyboru i dostosowania tego pomieszczenia do indywidualnych potrzeb. Dziś każdy może mieć właściwie taką kuchnię,  jakiej tylko pragnie. Wszystko zależy od Twojego trybu życia i np. tego, czy i jakie potrawy chciałabyś w niej przyrządzać.

Jakie są wyznaczniki nowoczesnej kuchni? To przede wszystkim meble na wysoki połysk, o gładkiej tafli, bazujące na markowych komponentach. To prosta stylizacja, która wywołuje wrażenie, jakby kuchnia była nieskazitelnie czysta  i jednocześnie pusta.

Mówi się o dwóch wiodących trendach. Pierwszy bazuje na nowoczesnych meblach kuchennych. Mowa o dużych urządzeniach, wyspecjalizowanych blatach, pojemnych szafach na wiele naczyń i sztućców. Z tego nurtu wywodzą się duże, coraz lepiej wyposażone wyspy kuchenne, które umożliwiają wielkie, rodzinne gotowanie. Drugi trend to tzw. urządzenia minimalne, zajmujące mało miejsca, ukrywane za drzwiami szaf lub kompletnie niekojarzące się z wyglądu z przygotowywaniem posiłków. Tego rodzaju kuchnie często projektowane są do mieszkań w wielkomiejskich apartamentowcach.

Nowoczesne meble kuchenne

Poniżej znajdziesz kilka przykładów nowoczesnych mebli kuchennych i ich funkcji. Dowiesz się też, w jaki sposób można je efektownie zaaranżować.

1) Szuflady i organizery

Zamontowane na prowadnicach szuflady, wyposażone w mechanizm z funkcją cichego domyku, coraz częściej zastępują dolne szafki. Od tradycyjnych szafek różni je przede wszystkim to, że są od nich wygodniejsze. Wygodę zapewnią też specjalne organizery do szuflad, które nie tylko ułatwią rozplanowanie dostępnego miejsca, ale pomogą też utrzymać tak ważny w kuchni porządek.

2) Szafki cargo

Szafka typu cargo, dzięki szynom i prowadnicom, po pociągnięciu za front wysuwa się w całości. Może stanowić zestaw półek lub koszy. To modna i jednocześnie bardzo praktyczna opcja.

3) Półki obrotowe

Tego rodzaju szafki najlepiej montować w szafkach narożnych. Te, z racji swojego usytuowania, nie należą do zbyt funkcjonalnych. Dzięki obrotowym półkom, uzyskasz łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Alternatywę mogą stanowić półki i kosze wysuwane.

4) Nowoczesne uchwyty

Żeby wnętrze kuchni nabrało bardziej nowoczesnego charakteru, zrezygnuj z tradycyjnych uchwytów. W zamian  zdecyduj się na uchwyty frezowane bezpośrednio we frontach, aluminiowe uchwyty wpuszczane we fronty lub fronty zupełnie pozbawione uchwytów. Tu najpopularniejszą opcją jest mechanizm typu „klik” – wystarczy nacisnąć szafkę w odpowiednim miejscu, aby się otworzyła. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na gładkich frontach.

5) Górne szafki otwierane elektronicznie

To hit tego sezonu. Tego typu szafki będą szczególnie atrakcyjne przy całkowitej zabudowie po sufit. Tym sposobem zagospodarujesz całe pomieszczenie oraz stworzysz więcej miejsca do przechowywania urządzeń, akcesoriów kuchennych oraz produktów spożywczych. To prawdziwie nowoczesne meble kuchenne!

6) Oświetlenie LED–owe

Światło to istotny element aranżacji kuchni.  Technologia LED to obecnie najmodniejszy i najskuteczniejszy sposób na funkcjonalne oświetlenie blatu kuchennego oraz oświetlenia podszafkowego.

Nowoczesne kuchenne wnętrza

Styl nowoczesny kojarzy się przede wszystkim z tzw. hi-tech lub industrial.  Jak to wygląda w praktyce? Jako przykład można wymienić stalowy blat stołu, szkło i kamień na ścianie czy blacie szafek oraz surowy beton na wykończeniach. Zapomnij jednak o wszechobecnym połysku, który odchodzi już w niepamięć. W zamian, dobieraj materiały o matowym wykończeniu.

Nie tylko materiał z którego wykonane są powierzchnie i sprzęty ma znaczenie. Równie ważne są kształty. A tu króluje asymetria. Asymetryczne mogą być nie tylko nowoczesne meble kuchenne, ale także zabudowa meblowa oraz formy blatów.

Ciekawym rozwiązaniem są też otwarte półki, które nadadzą pomieszczeniu lekkości i sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przestronna. Na takich półkach możesz wyeksponować np. efektowne komplety kawowe lub inne reprezentacyjne akcesoria.

Przy projektowaniu kuchni nie zapomnij też o szczegółach, które, choć na pierwszy rzut oka niezbyt widoczne, mają to do siebie, że dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W tym sezonie projektanci polecają np. ozdobne baterie kuchenne, czy uchwyty szafek zwieńczone ceramicznymi akcentami.

Ważną część projektu kuchni stanowią kolory. W tegorocznych propozycjach pojawiają się kolory ziemi, odcienie piaskowe czy ciepła żółć.

Pamiętaj! Estetyczny, minimalistyczny i oryginalny design nowoczesnych mebli kuchennych sprawi, że do takiej kuchni będzie chciało się wracać po ciężkim dniu pracy.

 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku