Popularyzacja nowego nurtu w filozofii i sztuce, nazywanego metamodernizmem lub post-postmodernizmem, przyczyniła się do przewrotu w świecie sztuk pięknych. Brak formy i sensu zmęczył społeczeństwo, które nostalgicznie spogląda w stronę minionych, prostszych czasów. Tym właśnie jest metamodernizm – poszukiwaniem zagubionego znaczenia i jasno określonych „ram”, które czynią sztukę, a tym samym życie duchowe, przyjemniejszymi w odbiorze. Wraz ze zmianami nurtu w sztuce, zmieniają się trendy w oprawie obrazów. Co będzie popularne w roku 2018?

Powrót do przyszłości czy powrót do korzeni? 

Futurystyczne wzornictwo nabiera rozpędu. Awangardowe wykończenia pełne przeszkleń, chromu i stali, figury geometryczne oraz nawiązania do kosmosu – utracony entuzjazm do eksploracji kosmicznej powraca ze zdwojoną siłą. Widać to nie tylko w architekturze, ale również w innych gałęziach sztuki. Coraz częściej dzieła sztuki zdobią ramy do obrazów na wymiar o ciekawej strukturze trójwymiarowej. Heksagonalne „plastry miodu” i nieregularne faktury złożone z trójkątów królują we wnętrzach rodem z filmów Science Fiction. Ramy geometryczne wykonuje się najczęściej z aluminium, ale odważniejsze dzieła prezentują się niezwykle nowocześnie w ramach lustrzanych.

Istnieje również ruch przeciwstawny, który zamiast w przyszłości, inspirację czerpie z kolebki ludzkości. Zyskujące popularność wzornictwo plemienne podbiło wybiegi modowe Paryża i Mediolanu w 2016. Teraz przyszła kolej na dekorację wnętrz – prymitywizm, dadaizm oraz folkloryzm stały się stylami przewodnimi roku 2018. Elementy kultury plemiennej, jak maski afrykańskie, figurki totemiczne czy łapacze snów zmieniły się w sztukę użytkową. Przepiękne ramy do obrazów na wymiar wykonane z rzeźbionego drewna stanowią doskonałe uzupełnienie dla obrazów nawiązujących do kultury Czarnego Kontynentu.

Mniej znaczy więcej, ale…

Minimalizm był pierwszym krokiem ku metamodernistycznemu życiu. Redukcjonistyczne podejście znalazło zastosowanie w malarstwie, rzeźbie i designie. Kultura minimalistyczna rozwinęła się jednak, dzięki czemu nurt w sztuce zmienił się w styl życia. Dzieła w tym stylu wieszano często bez oprawy, co uległo zmianie wraz z popularyzacją antyram. Antyramy tanio i skutecznie eksponują obrazy wykonane na papierze i drewnie. Brak obramowania pozwala na skupienie uwagi na tym, co najważniejsze, czyli przekazie i formie dzieła. Antyramy tanio kupić można praktycznie wszędzie, ale we współczesnym świecie zdominowanym przez technologię, członkowie ruchu zwanego „cyfrowym minimalizmem” najchętniej wybierają zakupy przez Internet.

Minimalizm postrzegany jest często jako ideologia radykalna, a więc nieprzystępna. W opozycji do niej stoi natomiast eklektyzm, nazywany również złotym środkiem wzornictwa. Dlaczego ograniczać się do rzeczywistości zero-jedynkowej, skoro każdy styl niesie unikatowe wartości? Niech obok wykonanych na zamówienie ram do obrazów na wymiar zawisną antyramy tanio zakupione w sklepie internetowym! Eklektyzm jest stylem ponadczasowym poprzez różnorodność. Tworzenie indywidualistycznej przestrzeni życiowej zamiast obstawania przy przetartych szlakach (jak rewolucyjne by nie były) jest wartością samą w sobie. Eklektyzm był, jest i będzie jeszcze długo po roku 2018.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku