Serce to najważniejszy narząd, który odpowiada za życie – niestety, już po 40. roku życia staje się coraz słabsze i bardziej narażone na choroby. Aby im zapobiegać i szybko leczyć, warto wykonywać regularne badania na serce. O czym warto pamiętać?

Aby dowiedzieć się więcej o stanie serca, należy iść na specjalne badania, ale niektóre z nich możemy wykonać również w domu. Regularne badania na serce zalecane są u każdej osoby, która jest po 40. roku życia, a także ma w rodzinie osoby chore na serce. Badania te możemy wykonać prywatnie albo na NFZ po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego.

Zmierzenie ciśnienia krwi

To podstawowe badanie pozwalające na określenie ciśnienia krwi oraz tętna. Gdy wyniki są nieprawidłowe, prowadzi się dalszą diagnostykę. Wynik badania nie powinien przekraczać 139/89. Najczęściej spotykamy się z nadciśnieniem krwi, które może prowadzić do poważniejszych chorób – szybkie wdrożenie leczenia pozwala na uniknięcie problemów.

Zbadanie poziomu cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi, a także trójglicerydów najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej diety oraz braku ruchu. Gdy cholesterolu i trójglicerydów jest za dużo, zwiększa się ryzyko chorób serca, ponieważ łatwiej dochodzi wtedy do osadzania się tych związków w układzie krwionośnym, a także zwiększa się ryzyko formowania zakrzepów.

Oznaczenie poziomu glukozy

Badanie glukozy z krwi nie tylko stosowane jest przy diagnostyce cukrzycy – jest też pomocne przy określaniu stanu serca i układu krwionośnego. Zbyt wysoki poziom cukru sprzyja chorobie wieńcowej.

Badanie EKG

Badanie EKG pozwala na zarejestrowanie czynności elektrycznej serca – jego kurczenia się w określonym rytmie przy przepływie niewielkiego prądu dostarczanego przez elektrody podłączone do ciała. Dzięki badaniu elektrokardiograficznemu można określić zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie serca, przerosty mięśnia sercowego. Przeprowadza się również badania EKG wysiłkowego, czyli podczas wysiłku, na przykład na bieżni albo rowerku treningowym.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku