Gdy zastanawiamy się, dlaczego spóźnia nam się miesiączka najczęściej branym pod uwagę scenariuszem jest ciąża. Tymczasem okazuje się, że można podać kilkanaście innych przyczyn braku okresu.

Długość prawidłowego cyklu miesiączkowego wynosi 26-33 dni. Ginekolodzy przyjmują, że u regularnie miesiączkującej kobiety różnice w długości poszczególnych cykli mogą wynieść nawet 5 dni. W praktyce oznacza to, że w jednym miesiącu może on trwać np. 27 dni, a w następnym 32 i należy to uznać za normę. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że brak miesiączki nie jest chorobą, lecz objawem zaburzonej równowagi hormonalnej. Stan ten może mieć wiele przyczyn.

Ciąża

Zacznijmy od tradycyjnego scenariusza – gdy spóźnia nam się okres, sprawdźmy, czy nie jesteśmy w ciąży. Jeśli test wypadnie pozytywnie, trzeba go jeszcze potwierdzić u ginekologa. Lekarz zapewne zaleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG i będziemy mieć sprawę jasną.

Stresujący tryb życia

To dość częsta przyczyna opóźnień miesiączki. Stres powoduje bowiem podwyższenie poziomu prolaktyny – hormonu, który jeśli występuje w zbyt dużej ilości, zatrzymuje owulację, a więc i wpływa na długość cyklu menstruacyjnego.

Dieta

U kobiet, które stosują drastyczne diety odchudzające, niedożywionych, nieracjonalnie się odżywiających, zwolenniczek "śmieciowego żarcia", czasem dochodzi do zatrzymania miesiączki. Podobnie organizm może zareagować na nadmiar kilogramów, otyłość.

Intensywny trening

U kobiet, które fundują sobie bardzo duży wysiłek fizyczny, często okazuje się, że ich organizm ma za mało energii, by kontrolować wszystkie funkcje np. pracę układu rozrodczego i dobrze wykonywać swoje zadania, jak chociażby wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów.


Zaburzenia hormonalne

Może je wywoływać wiele czynników. Wśród najczęstszych wymienia się zespół policystycznych jajników. Jest on dość powszechnym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną ich niepłodności. Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być także związane ze zbyt niską produkcją estrogenów albo zbyt dużą produkcją prolaktyny.


Choroby tarczycy

Problemy z tarczycą – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność – również wpływają na prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych. W przypadku braku miesiączki warto więc sprawdzić badając poziom jej hormonów i oczywiście konsultując wyniki z endokrynologiem.

Przyjmowane leki

Na długość cyklu hormonalnego mogą wpływać leki przyjmowane przewlekle. Zatrzymanie miesiączkowania może być spowodowane lekami psychotropowymi, m.in. antydepresantami.

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Po odstawieniu tego rodzaju środków antykoncepcyjnych równowaga hormonalna organizmu może zostać zaburzona. Objawia się on właśnie brakiem okresu, który może nie wystąpić nawet 2 miesiące po odstawieniu. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza. Bardzo prawdopodobne, że potrzebne będzie wykonanie prostych badań hormonalnych, a nawet zastosowanie leków, które wywołują miesiączkę.

Warto znać przyczyny braku miesiączki, bo zaburzenia menstruacji mogą mieć przykre skutki – niejednokrotnie prowadzą bowiem do zmian flory bakteryjnej narządów kobiecych i infekcji intymnych, a w efekcie do rozwoju stanów zapalnych pochwy. Więcej na ten temat dowiemy się ze strony kobiecosc.info.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku