Decoupage to metoda ozdabiania drewna, metalu, plastiku czy ceramiki, polegająca na oklejaniu ich specjalnymi serwetkami z nadrukowanym wzorem. Za pomocą oryginalnej techniki można dekorować różnego rodzaju przedmioty, np. doniczki, dzięki czemu zapewnimy sobie na lato przytulny i kolorowy balkon.

Na czym polega decoupage?

Technika decoupage polega na ozdabianiu przedmiotów, specjalnie do tego przeznaczonymi serwetkami lub papierem ryżowym, a następnie pokryciu ich warstwą lakieru, tak aby wzór wtopił się w tło. Dekorować można różne powierzchnie, od szkła, po drewno, plastik, ceramikę czy metal. W efekcie końcowym otrzymuje się przedmiot, na którym naklejony motyw wygląda jak ręcznie malowany.

Niezbędne akcesoria do decoupage - co kupić?

Aby rozpocząć przygodę z decoupage, należy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak: serwetki, pędzel, specjalny klej oraz farbę akrylową. Do ozdabiania stosuje się specjalne cienkie bibułki, które są łatwe w naklejaniu i bogate w różnorodne wzory i odcienie. W technice decoupage używa się najczęściej kleju na bazie wody lub werniksu, czyli rodzaju lakieru z syntetycznej lub naturalnej żywicy, który ma na celu zabezpieczyć powierzchnię i przymocować do niej ozdobną serwetkę.  Preparat nakłada się pędzlem, najlepiej z miękkiego i naturalnego włosia (najważniejsze, aby nie gubił włosków). Przed naklejeniem wzoru na doniczkę, należy ją wcześniej pokryć równą warstwą farby - w tym wypadku najtrafniejszym wyborem będzie farba akrylowa.

Jak ozdobić doniczkę metodą decoupage, krok po kroku

  1. Pomaluj zewnętrzną powierzchnię doniczki farbą akrylową, w dowolnym kolorze, tak aby pasował do wzoru ozdobnej serwetki do decoupage. W razie potrzeby, powtórz czynność, aby spod farby nie prześwitywał oryginalny odcień donicy.
  2. Rozdziel wybraną serwetkę na cienkie warstwy i jej wierzchnią część przyklej do przedmiotu.
  3. Za pomocą pędzla rozprowadź równą warstwę lakieru na miejsce, w którym przyklejony jest ozdobny wzór. Powierzchnia przedmiotu powinna być idealnie gładka, dlatego gdy po nałożeniu jednej warstwy impregnatu, efekt nie będzie zadowalający - pomaluj doniczkę jeszcze raz.
  4. W technice decoupage można dodatkowo użyć specjalnego lakieru postarzającego, który tworzy na przedmiocie oryginalny efekt nieregularnych spękań, który idealnie sprawdza się na balonowych doniczkach. Produkt po nałożeniu ma mleczny kolor, jednak po kilku godzinach robi się całkowicie przezroczysty.  
  5. Końcowy efekt pracy można dodatkowo zabezpieczyć lakierem jachtowym. Jest to wysokiej jakości lakier zabezpieczający, który nadaje impregnowanej powierzchni połysku i gładkości.

Magdalena Bytys


Czytaj także: Do czego przydaje się scrapbooking i dlaczego warto stosować taką technikę zdobnictwa?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku