Nawet niewielki balkon wystarczy, by móc uprawiać na nim rośliny. Trzeba go jedynie właściwie zaaranżować tak, aby wszystko miało swoje miejsce. Zobaczmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy rozpocząć przygodę z miejskim ogrodnictwem!

Jakie rośliny sprawdzą się na małym balkonie?

Mały balkon idealnie nadaje się do stworzenia ziołowego ogrodu. Wszystko dzięki temu, że zioła nie potrzebują dużo miejsca i nie rosną głęboko w ziemi – wystarczą im więc w zupełności standardowe doniczki. Możesz skorzystać tutaj z gotowych mieszanek ziół lub wybrać konkretne rośliny, na których Ci zależy – np. bazylię lub miętę.

Na balkonie o niewielkim metrażu sprawdzą się także karłowate odmiany warzyw – mogą to być np. pomidory koktajlowe, papryka, cebula czy rzodkiewka. Warto też posadzić na nim odmiany o luźno zwisających pędach (np. truskawki) – pozwoli to na stworzenie wielopoziomowej kompozycji z roślin. Zobaczmy również, jak pielęgnować rośliny balkonowe – przeczytamy o tym w tym artykule: Najlepsze sposoby na podlewanie roślin balkonowych.

Jakie doniczki na niewielki balkon?

Jeśli na naszym balkonie jest naprawdę mało miejsca, szkoda zastawiać podłogi doniczkami i tym samym jeszcze bardziej go zmniejszać. Zamiast tego możemy wykorzystać doniczki wiszące i zamontować je na balustradzie – jeśli posadzka pozostanie pusta, przestrzeń będzie wyglądać na większą niż w rzeczywistości. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji są również tzw. ogrody wiszące. Są to specjalne, piętrowe systemy przeznaczone do montażu na ścianie budynku. Ciekawym sposobem jest także zastosowanie kwietników na nóżkach – umożliwi nam to ułożenie roślin na kilku poziomach, przez co zajmą mniej miejsca na ziemi.

Kolorystyka na małym balkonie

W przypadku kolorów sytuacja na balkonie wygląda dokładnie tak samo jak we wnętrzach – ciemne barwy przytłaczają, jasne natomiast optycznie powiększają przestrzeń. Mały balkon warto więc urządzić, wykorzystując meble i dekoracje w bieli, szarości lub pastelowych odcieniach. Zwróćmy jednak uwagę na to, by wszystko pasowało do wyglądu balustrady balkonowej – pastele nie będą się dobrze prezentować na tle ciemnej barierki.

Jak zorganizować kącik na narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia ogrodnicze najlepiej przechowywać w pobliżu samych roślin. W ten sposób oszczędzimy sobie późniejszego sprzątania mieszkania – nietrudno zabrudzić posadzkę ziemią, chowając akcesoria ubrudzone po pracy. Jak jednak znaleźć miejsce na narzędzia na małym balkonie? Warto tu postawić na rozwiązania typu 2w1, które spełniają jednocześnie dwie funkcje. Możemy wybrać np. wygodną ławkę do siedzenia, w której siedzeniu znajduje się zintegrowany schowek – z łatwością pomieścimy w nim wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria.

Możemy także powiesić narzędzia na specjalnych haczykach na ścianie pod wiszącym ogrodem lub bezpośrednio na kwietniku. W tej sytuacji pamiętajmy jednak o tym, by je dobrze zabezpieczyć – silny wiatr mógłby je porwać z balkonu, wyrządzając przy okazji sporo szkód.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

rzodkiewka 100g

Wersja do druku