Farby strukturalne kryją niedoskonałości i nierówności ścian. Są odporne na uszkodzenia i ścieranie, a ich efekt daje wrażenie trójwymiaru. Zaletą farb strukturalnych jest brak konieczności równania i uzupełniania ubytków w ścianie przed malowaniem.

Farba strukturalna jest połączeniem farby akrylowej z ziarnistymi drobinami mineralnymi, które dają efekt trójwymiarowej struktury. Przeznaczona jest do malowania ścian i sufitów wewnątrz domu. Najczęściej stosuje się je w przedpokojach, na korytarzach oraz w salonie.

Farby strukturalne - zmieniają wygląd pomieszczenia i imitują materiały wykończeniowe

Malowanie wnętrz farbami strukturalnymi to szybki sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia. Zaletą tego typu farb jest nie tylko możliwość zmiany koloru, ale też nadanie ścianom oryginalnych i niepowtarzalnych wzorów, np. starego drewna, betonu lub naturalnego kamienia. Farby strukturalne możemy nakładać niemal na każdą powierzchnię: betonową, gipsową, cementowo-wapienną, z płyt wiórowych lub gipsowo-kartonowych. Ze względu na możliwość malowania nimi bez wcześniejszego zdrapywania poprzedniej warstwy farby oraz brak konieczności wyrównywania powierzchni ściany przed nałożeniem, często określane są mianem farb do zadań specjalnych.

Nakładanie farb strukturalnych

Malowanie farbą strukturalną przypomina aplikację tynku strukturalnego i wymaga dużej zręczności, dlatego najlepiej zatrudnić do tej czynności doświadczonego fachowca. Przed nałożeniem farby nie musimy uzupełniać pęknięć ani ubytków w ścianie, wystarczy przetrzeć ją z kurzu i innych zanieczyszczeń ściereczką zmoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Tak przygotowaną ścianę, należy pomalować gruntem, który poprawia przyczepność i wzmacnia trwałość farby. Część farby wylewamy do rynienki malarskiej i za pomocą pacy, wałka lub szpachelki nakładamy strukturę na ścianę. Fakturę uzyskujemy poprzez formowanie nałożonej farby wałkiem gąbkowym, irchowym lub pędzlem. Każdorazowo przed nabraniem kolejnej porcji farby, należy ją dokładnie wymieszać w rynience, ponieważ drobiny szybko opadają na dno, a bez nich nie uzyskamy oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Podczas malowania ścian, powinniśmy uważać, aby ziarniste drobiny nie spadały na dół ściany. Każda warstwa farby wysycha przez około trzy do sześciu godzin. Po tym czasie ścianę można pomalować matowym lub połyskującym bezbarwnym lakierem. 

Zobacz także: https://perfectlife.pl/jak-przygotowac-pokoj-do-remontu/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku