Osteoporoza to choroba, która po 70 roku życia dotyka nawet 50% kobiet. Jest związana zarówno z wiekiem, jak i z przemianami hormonalnymi. Przez słabe wchłanianie wapnia i naturalne starzenie się skutkuje zwiększoną łamliwością kości, co prowadzi nawet do utraty mobilności. Można jednak temu w pewnym stopniu zapobiegać. Wystarczy podjąć pewne kroki wystarczająco wcześnie. Poznaj czynniki ryzyka i sposoby, jak uchronić się przed osteoporozą.

Skąd się bierze osteoporoza?

Osteoporoza z jednej strony jest czymś naturalnym dla procesu starzenia się. W tym wypadku mówimy jednak o postaci pierwotnej choroby. Osteoporozę starczą nazywa się również typem A i występuje on zazwyczaj po 70-tym roku życia, a spowodowana jest upośledzonym wchłanianiem wapnia. Najczęściej diagnozuje się ją, kiedy dojdzie do złamania w okolicy kości udowej. Nie ma tu rozróżnienia na płeć, tak samo narażeni są mężczyźni jak i kobiety, chociaż panie chorują nieco częściej.

Typ B zwany jest „osteoporozą menopauzalną” i ten rodzaj choroby dotyka kobiety w wieku post menopauzalnym, to jest mniej więcej po 55-tym roku życia. Po menopauzie poziom estrogenów w organizmie kobiety jest zdecydowanie zbyt niski by utrzymać prawidłową gospodarkę wapniową. To estrogen stymuluje wzrost nowych komórek kości oraz chrząstek. Po menopauzie aktywniejszą formę estrogenu zajmuje mniej funkcjonalny estron.

Istnieje jeszcze postać wtórna menopauzy wywołana głównie przez choroby oraz stosowane leki. Tutaj można wymienić endometriozę, schorzenia tarczycy oraz nadnerczy, cukrzycę czy celiakię, która zaburza wchłanianie składników pokarmowych. Również przewlekła obturacyjna choroba płuc czy hemofilia to czynniki ryzyka. Do leków, które mogą przyspieszać pojawienie się osteoporozy zaliczamy glikokortykosteroidy stosowane na przykład w leczeniu astmy, leki przeciwpadaczkowe, heparynę, leki przeciwnowotworowe czy antykoagulanty.

Czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka zaliczamy nieprawidłową dietę. Ubogą w wapń oraz witaminę D, która konieczna jest by ten składnik dobrze się wchłaniał. Palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu także sprzyjają rozwojowi osteoporozy. Niewystarczająca aktywność fizyczna czy długotrwałe unieruchomienie to kolejne czynniki. Aktualne badania dowodzą również, że częściej na wystąpienie osteoporozy narażane są szczupłe kobiety, o drobnej budowie ciała rasy białej oraz żółtej. Szczególnie te, których matki doświadczyły tej choroby. Wskazuje to na powiązania genetyczne.

Suplementacja i ruch

Skoro osteoporozie można zapobiegać warto podjąć działania jak najwcześniej. Szczególnie jeśli wiemy, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Po pierwsze warto przemyśleć dietę. Zapotrzebowanie na wapń uwarunkowane jest wiekiem i u osób dorosłych to około 1000mg na dobę. U kobiet w ciąży i u seniorów to już 1500mg z uwagi na wyższe wymagania. Jak wskazują statystyki ponad połowa z nas nie wypełnia dziennego zapotrzebowania na ten cenny składnik. Zapominamy również, że powinien być o przyjmowany wraz z witaminą D. 1/3 pań spożywa jedynie 500mg wapnia dziennie nie zdając sobie sprawy, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić.

Powszechnie wiadomo, że najlepszym źródłem wapnia są przetwory mleczne. Dzienne zapotrzebowanie pokrywają już 3 szklanki mleka lub 2 plasterki sera żółtego. Tu nie ma w sumie znaczenia czy produkt jest pełnotłusty czy odtłuszczony, jednak witaminy lepiej wchłaniają się z tłuszczem. Osoby z nietolerancją laktozy mogą przyjmować nabiał bezlaktozowy, jednak i napoje roślinne wzbogacane są o wapń. Dodatkowo można również posiłkować się suplementami diety by mieć pewność, że dostarczamy sobie odpowiednią ilość tego składnika.

Warto zwrócić uwagę na to, by ograniczyć w diecie pokarmy, które zaburzają wchłanianie wapnia, czyli np. takie które zawierają szczawiany. Tu można wymienić szpinak czy szczaw. Kwas fitynowy znajdujący się w otrębach również może tu zaszkodzić. Palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu są niewskazane. Po więcej wskazówek jak się chronić przed osteoporozą wejdź na stronę: calperos.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma serek piatnica
Ile kalorii ma szczawiówka
Szkolenie psa

Wersja do druku