Skórzane torebki są uwielbiane przez miliony kobiet na całym świecie. Doceniane są głównie ze względu na swoją wytrzymałość, poręczność, a także elegancki wygląd. Z powodzeniem można zabrać je ze sobą do pracy, na spotkanie ze znajomymi czy uroczyste wydarzenie. Wykonuje się je z różnego rodzaju skóry, dzięki czemu na rynku znajdziemy zarówno bardziej eleganckie, jak i casualowe modele. Ogromną zaletą skórzanych torebek jest ich długa żywotność. Aby taki dodatek służył nam przez lata, należy o niego odpowiednio dbać. Jak? Prezentujemy cztery proste kroki.

1. Systematyczne czyszczenie

Skórzana torebka musi być regularnie czyszczona. Mowa tu zarówno o jej wewnętrznej wyściółce, jak i warstwie zewnętrznej – czyli właściwej skórze. Od jej rodzaju i barwy będą zależały środki, jakich użyjemy do jej czyszczenia.

  • Torebki ze skóry lakierowanej najłatwiej jest utrzymać w czystości. Gładka warstwa lakieru chroni materiał i świetnie nadaje się do przecierania wilgotną ściereczką. Możemy pomóc sobie kurzym białkiem ubitym na pianę lub oliwą z oliwek. Często wykorzystuje się również sok z cebuli – warzywo wystarczy przeciąć na pół i natrzeć nim powierzchnię torebki. Po każdym czyszczeniu należy delikatnie przetrzeć skórę i upewnić się, że jest całkowicie sucha.

  • Torebki z jasnej skóry są z kolei najbardziej narażone na zabrudzenia. Pielęgnację ułatwia wykorzystanie materiałów odpornych na zanieczyszczenia, takich jak na przykład skóra saffiano. W pozostałych przypadkach jasny materiał trzeba traktować ze szczególną ostrożnością. Mniejsze plamki warto spróbować usunąć za pomocą zwykłej gumki do mazania. W przypadku większych zabrudzeń skorzystajmy z octu rozcieńczonego w wodzie. Można wykorzystać także nawilżane chusteczki dla dzieci. Po środki chemiczne sięgajmy w ostateczności.
     

2. Natłuszczanie materiału

Natłuszczenie skóry torebki to jeden z najważniejszych punktów jej pielęgnacji. Torebki ze skóry naturalnej i ekologicznej można z powodzeniem nawilżać domowymi sposobami. Warto sięgnąć po olejek rycynowy bądź roztwór z oleju lnianego.

Torebki ze skóry węża są kosztownym i wyjątkowo eleganckim dodatkiem. Ich dużą wadą jest jednak delikatność. Dlatego wymagają regularnego i dokładnego natłuszczania. Wykorzystamy w tym celu specjalne pasty do skór gadzich.

3. Impregnacja skóry

Skórzane torebki nie najlepiej tolerują wilgoć, dlatego należy chronić je przed deszczem. Takim zabezpieczeniom służą impregnaty. Szczególnie ważne jest impregnowanie torebek ze skóry zamszowej i nubuku. Bardziej niż inne rodzaje są one podatne na chłonięcie wilgoci. Niewidoczna warstwa impregnatu ograniczy przenikanie wody do materiału, a ten na dłużej zachowa delikatność i doskonały wygląd.

4. Odpowiednie przechowywanie

Nie mniej istotne niż zabiegi pielęgnacyjne jest samo przechowywanie skórzanych torebek. Powinny one unikać mocno nasłonecznionych miejsc oraz pozostawania w szczelnych zamknięciach. Skóra musi oddychać. Przed odłożeniem torebki do szafy należy ją wyczyścić i odpowiednio natłuścić. Nie powinna trafić do foliowej reklamówki, prędzej do bawełnianego worka. Dobrze jest ją także czymś wypełnić – dzięki temu zachowa swój kształt.

Przestrzeganie tych czterech prostych zasad zagwarantuje naszym skórzanym torebkom długą żywotność i nienaganny wygląd przez wszystkie lata.

Prezentowane torebki w artykule dostępne są w sklepie internetowym Puccini na stronie https://puccini.pl/
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

chusteczki nawilżane do twarzy

Wersja do druku