Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Jednym z najważniejszych zjawisk towarzyszących procesowi rozwoju jest nauka języka oraz odpowiednie wykształcenie aparatu mowy. To niestety nie zawsze jest kwestią oczywistą. Kiedy warto wybrać się do logopedy i czy powinna to być poradnia prywatna?

Kiedy logopeda może pomóc dziecku?

Głównym zadaniem każdego logopedy jest diagnoza problemu związanego ze stanem rozwoju mowy u pacjenta oraz ewentualne poprowadzenie terapii, jeśli stan tego wymaga. Do takiego specjalisty często wybierają się rodzice, którzy obserwują stan rozwoju swojego dziecka w wielu przypadkach na podstawie porównania z dziećmi ze swojego otoczenia. Nierzadko rodzice przyprowadzają swoje dzieci do poradni, ponieważ te w ogóle nie mówią lub mówią bardzo mało. Inną przyczyną jest to, że dzieci mówią, ale ich mowa nie jest zrozumiała dla osób innych niż opiekunowie malucha. Regularnie pojawiają się też dzieci, u których rodzice zauważają, że nie radzą sobie z wypowiadaniem poszczególnych głosek.

Jak obserwować czy rozwój mowy jest prawidłowy?

Okazje się, że nie każdy zgłoszony przypadek jest groźny i wymaga interwencji logopedy, jednak warto obserwować pociechę i wsłuchiwać się w postępy. To na szczęście nie jest trudne. Wystarczy wziąć pod uwagę pewne etapy w kształtowaniu mowy zmieniające się wraz z procesem dorastania maluszka. Etapy rozwoju mowy dziecka do 6 roku życia opisał szczegółowo na swojej stronie logopeda z Łodzi.

Około  2 - 3 miesiąca życia zaczyna się głużenie, czyli nieświadome wydawanie dźwięków, które ma odpowiednio przygotować aparat mowy. Kiedy dziecko ma około pół roku zaczyna gaworzyć. Jest to świadomy proces wydawania z siebie dźwięków w formie sylab lub głosek. W wieku około 12 miesięcy pociecha powinna celowo wymawiać pierwsze słowa. Dwulatek powinien potrafić zbudować proste zdania, natomiast trzylatek zazwyczaj jest w stanie formułować zdania złożone oraz wymawiać wszystkie samogłoski ustne. U czterolatka dopuszczalne jest, aby nie wymawiał  głosek przedniojęzykowo-dziąsłowych, natomiast już w wieku pięciu lat powinien potrafić je wypowiadać.

Kiedy na pewno warto umówić wizytę u logopedy?

Drobne odstępstwa lub lekkie opóźnienia w realizacji powyższych etapów nie powinny za bardzo niepokoić rodziców, ponieważ każde dziecko ma swój indywidualny, różny w czasie cykl rozwoju. Na spotkanie warto umówić się, gdy odstępstwa od wyżej wymienionych okresów rozwoju są większe, na przykład gdy dwulatek nie mówi kompletnie nic. Niepokojącą sytuacją jest, gdy pięciolatek nie jest w stanie poprawnie wymówić "sz", "cz", "dż" - wtedy powinniśmy umówić się na wizytę.

Wadami, z którymi na pewno należy udać się do logopedy, bo dziecko z nich nie wyrośnie, jest choćby często pojawiające się seplenienie. Istnieje wiele odmian tej wady, jednak najpopularniejszą jest seplenienie międzyzębowe, gdy dziecko nieprawidłowo wymawia "s", "z", "c" na wsuwaniu języka między zęby podczas artykulacji.

Innym przykładem częstej wady u małych dzieci jest ubezdźwięcznianie. Polega na wymianie podczas wymawiania "b" na "p" czy "d" na "t". Oprócz tego znaną i powszechną wadą jest rotacyzm (nieprawidłowa realizacja głoski "r") oraz jąkanie.

Z czego wynikają problemy z mową u dzieci?

Do najczęstszych przyczyn problemów z odpowiednim rozwojem mowy można zaliczyć: słabą kontrolę nad narządami mowy, krzywy zgryz, problemy ze słuchem, oddychaniem bądź przełykaniem, a także predyspozycje genetyczne lub po prostu naśladowanie kogoś z otoczenia, kto ma problemy z odpowiednią wymową.

Logopeda prywatny czy placówka publiczna?

Pierwsza wizyta w gabinecie logopedycznym zawsze polega na dokładnym zapoznaniu się z mową dziecka oraz wykryciu przyczyny problemu, a w następnych krokach podjęcie odpowiednich działań związanych z korekcją wady. O tym, jak wygląda gabinet logopedyczny więcej przeczytasz tutaj.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że rozwój mowy u dzieci nie jest odizolowanym procesem, a ściśle związanym z rozwojem aparatu wzroku, słuchu oraz wieloma innymi bodźcami. Często problemy z mową wynikają z zupełnie innych przypadłości i rozpoznanie ich jest początkiem walki z głębszym problemem.

Każdy dobry logopeda powinien najpierw skupiać się na poznaniu dziecka i wsparciu jego odpowiedniego rozwoju, a dopiero później naprawą wady wymowy. To jest długotrwały proces wymagający wiele uwagi i cierpliwości, której często brakuje w publicznych placówkach. Poradnię prywatną warto wybrać szczególnie w przypadku, kiedy dziecko kompletnie nie mówi lub mówi bardzo mało - rodzic zyska pewność, że terapeuta skupi się wyłącznie na maluchu i poświęci się jego obserwacji w stu procentach.

Lepiej dmuchać na zimne

Jak mówi wielu specjalistów: "lepiej dmuchać na zimne". Już nawet jednorazowa wizyta we wczesnych etapach rozwoju mowy jest w stanie potwierdzić, że wszystko jest w porządku lub w przypadku wykrycia wady we wczesnym stadium jest szansa na skuteczniejszą walkę z problemem. Nie warto lekceważyć obaw i gdy tylko podejrzewamy, że nasz podopieczny ma problemy z wymową, wybrać się jak najszybciej do dobrego logopedy. Już teraz możesz wejść na blog logopedyczny i poznać ćwiczenia związane z poprawną artykulacją do wykonania w domu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku