O najmłodszych należy zadbać szczególnie, a jak wiemy, najwięcej wypadków i przykrych zdarzeń ma miejsce w domu. Co możemy zrobić, aby zapewnić naszym dzieciom maksimum bezpieczeństwa? Jak wyposażyć mieszkanie czy dom, aby ograniczyć wypadki z udziałem naszych pociech? Poza stosowanymi najczęściej barierkami przy schodach czy licznymi blokadami na drzwi, szafki i szuflady, możemy pokusić się o bardziej nowoczesne rozwiązania. Modne dziś pojęcie ”smart dom” to nie tylko ciekawe funkcje i gadżety uprzyjemniające i ułatwiające nam życie, ale bardzo często urządzenia, które monitorują, informują i pomagają zapobiegać domowym nieszczęściom i wypadkom. To także usprawnienia dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Technologia na pomoc

Jak mówi Maciej Fiedler z Fibaro, wiele funkcji, które oferuje inteligentny dom, może służyć rodzinom z dziećmi. Choćby możliwość monitorowania i ustawiania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Zwłaszcza, gdy w domu przebywają małe dzieci, niemowlęta, istotne jest utrzymanie w pomieszczeniach ciepła na właściwym poziomie. Wracając do domu z podróży, możemy sprawdzić, czy jest ona zgodna z naszymi oczekiwaniami, a jeśli nie, ustawić pożądane parametry. Pamiętajmy też, że dla zdrowia wszystkich domowników, ważne jest, by temperatura utrzymana była zawsze w tych samych granicach. To samo dotyczy wilgotności powietrza, nie możemy bowiem dopuścić, by powietrze było zbyt suche. Sterowanie domem umożliwia nam pilnowanie wspomnianych parametrów oraz szybkie wychwytywanie nieprawidłowości, a następnie ich regulowanie.

Regulowanie oświetlenia

Wiadomo, iż dzieci nie lubią zasypiać przy zgaszonym świetle. Sprytny i nowoczesny dom pozwoli nam wyeliminować ten problem. Czujniki światła, które możemy zainstalować w pokoju malucha, pozwolą na dostosowanie natężenia oświetlenia do naszych wymagań, a dodatkowa funkcja spowoduje, że lampka zgaśnie, gdy dziecko uśnie. System poczeka, aż przez dłuższy czas nie odnotuje w pokoju żadnego ruchu i dopiero wygasi oświetlenie- tłumaczy Maciej Fiedler. To bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich rodziców i ich pociech. Jeśli zaś dziecko lubi wędrować nocą po całym domu, inteligentny system natychmiast nas o tym poinformuje, sprawiając, że z łatwością możemy zadbać o bezpieczeństwo malucha.

Dziecko samo w domu

Jeśli boimy się, że dziecko pozostawione samo w domu, narozrabia, możemy kontrolować je na odległość. System monitoringu zainstalowany w mieszkaniu pozwoli na podglądanie wyczynów naszej pociechy. Jeśli starsze dziecko opuszcza dom i martwimy się, że może nie wyłączyło jakiegoś urządzenia lub nie zamknęło drzwi, możemy to sprawdzić w każdej chwili i zrobić to za nie. Na odległość. Zdalnie. Bez wysiłku. Jeśli zaś uważamy, że nasza pociecha spędza zbyt dużo czasu przed komputerem czy telewizorem, system inteligentnego domu Macieja Fiedlera pomoże nam ustawiać harmonogramy korzystania z tych urządzeń.

W drodze do szkoły i domu

Bezpieczeństwo dziecka to także podróż do szkoły lub powrót do domu. Nad spokojem rodziców i ich dzieci czuwać będzie lokalizator, który poinformuje nas, kiedy pociecha dotarła na miejsce. Zaoszczędzi to dorosłym dużo stresu i niepotrzebnych nerwów. Wiele lokalizatorów posiada również funkcję SOS, dzięki której dziecko będzie mogło powiadomić rodziców czy opiekunów, jeśli znajdzie się w niebezpieczeństwie lub poczuje, że coś mu zagraża. To naprawdę dobre rozwiązania, zwłaszcza jeśli nasze dzieci są jeszcze małe, ale już coraz bardziej samodzielne.

Rozwiązania smart, zarówno te stosowane w domu, jak i poza nim, pomagają nam zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Tym samym wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, bowiem i my, dorośli, czujemy się pewniej. Rozwój nowoczesnych technologii to dobro, z którego powinniśmy czerpać pełnymi garściami, aby ułatwiać sobie funkcjonowanie w każdym momencie życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku