Kiedy robi się ciepło, nastaje czas na wiosenne porządki. W ich trakcie zużywamy naprawdę dużo chemicznych detergentów, które niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia. Lepiej zastąpić je naturalnymi środkami czystości – można z łatwością przygotować je w domu, zaoszczędzić na zakupie domowych chemikaliów i… zadbać o swoje zdrowie oraz zdrowie bliskich.

Dlaczego warto wybierać naturalne środki czystości?

Naturalne środki czystości mają nad gotowymi chemikaliami ogromną przewagę – przede wszystkich ich opary nie podrażniają oczu ani dróg oddechowych. Oprócz tego samodzielnie przygotowane produkty do prania czy mycia różnych powierzchni nie zawierają substancji silnie alergizujących. Wiosenne porządki z użyciem domowego płynu do szyb czy proszku do prania są czystą przyjemnością. Niektóre osoby obawiają się jednak, że naturalne środki czystości przygotowywane samodzielnie nie będą w stanie poradzić sobie z brudem tak, jak ich chemiczne odpowiedniki. To nieprawda – wystarczy tylko wiedzieć, jakich składników użyć, by stworzyć skuteczny w działaniu, domowy płyn do mycia naczyń czy ekologiczne tabletki do zmywarki.

Domowy płyn do płukania tkanin i proszek do prania

Proszki do prania oraz płyny do płukania tkanin są bardzo częstą przyczyną powstawania i rozwijania się alergii skórnych. Jest to tzw. alergia kontaktowa, która objawia się świądem, pokrzywką oraz innymi zmianami skórnymi, uciążliwymi zwłaszcza w okresie wieku dziecięcego. Głównymi winowajcami uczuleń w chemicznych środkach są syntetyczne aromaty, dzięki którym nad świeżo wywieszonym praniem unosi się wspaniały zapach. Aby zminimalizować ryzyko uczuleń, warto zrobić domowy płyn do prania oraz domowy proszek do prania.

Domowy proszek do prania ma za zadanie przede wszystkim usunąć z ubrań plamy powstałe w wyniku ich użytkowania. Aby go zrobić, należy najpierw zakupić odpowiednie produkty. Jednym z nich jest boraks – substancja występująca naturalnie w przyrodzie (w formie białego proszku), dodawana do detergentów myjących i bezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Oprócz boraksu trzeba zaopatrzyć się w sodę kalcynowaną (węglan sodu), dobrze rozpuszczalną w wodzie, wspierającą usuwanie plan. Ostatnim składnikiem są płatki mydlane – można zetrzeć je samodzielnie na tarce o małych oczkach lub kupić gotowe. Każdy z tych składników należy wymieszać w proporcjach 1:1:1 i już – domowy proszek do prania gotowy! Aby nadać mu bardziej wyrazisty zapach, można uzupełnić mieszankę kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Na jedno pranie wystarczą 2-3 łyżki domowego proszku do prania.

Płyny do płukania, podobnie jak proszki, zawierają dużo substancji alergizujących. Aby nie narażać skóry swojej i swoich bliskich na styczność z silnymi detergentami, warto zrobić domowy płyn do płukania tkanin. Ma on za zadanie przede wszystkim zmiękczyć materiał, a także nadać mu ładny zapach. Aby zrobić domowy płyn do płukania tkanin, wystarczy zmieszać 200 mililitrów wody, 40 gramów kwasku cytrynowego i odrobinę olejku eterycznego – np. z drzewa herbacianego, który posiada właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Taki płyn zamykamy w szczelnym pojemniku, a na jedno pranie stosujemy 3-4 łyżki. Domowy płyn do płukania przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu.


Domowy płyn do płukania oraz proszek do prania są skuteczne i ekologiczne

Domowy płyn do mycia naczyń i do szyb

Wszystkie środki powierzchniowo czynne, zawarte zarówno w płynie do mycia szyb jak i w płynie do mycia naczyń, negatywnie oddziałują na naszą skórę. Czasem zdarza się nam zapomnieć o założeniu gumowych rękawiczek przed rozpoczęciem wiosennych porządków i… przesuszenie skóry rąk gotowe. Można jednak zapobiec takiemu problemowi, używając naturalnych środków czystości, zrobionych własnoręcznie w domowym zaciszu.

Domowy płyn do mycia naczyń nie zawiera tak agresywnych detergentów, jak jego sklepowe odpowiedniki. Usuwa jednak zabrudzenia równie skutecznie, co gotowe chemikalia, przy czym nie podrażnia skóry dłoni. Jak go zrobić? Do skomponowania domowego płynu do mycia naczyń wystarczy szklanka płatków mydlanych (startych własnoręcznie z szarego mydła lub zakupionych w sklepie z naturalnymi półproduktami czy w aptece), 2 szklanki gorącej wody, łyżka octu, łyżka sody oczyszczonej oraz sok wyciśnięty z całej cytryny. Wszystkie składniki należy wymieszać (najlepiej w wysokim naczyniu, ponieważ płyn może się bardzo spienić) do rozpuszczenia się płatków mydlanych, a następnie przelać do butelki. Domowy płyn do mycia naczyń gotowy!

Domowy płyn do mycia szyb czy luster jest jeszcze łatwiejszy w wykonaniu. Do butelki z atomizerem wystarczy wlać szklankę wody, szklankę alkoholu (bezbarwny denaturat sprawdzi się w tym przypadku idealnie) oraz szklankę octu. Taki domowy płyn do mycia szyb pachnie dość intensywnie, więc można zastąpić zwykły ocet octem aromatyzowanym lub jabłkowym, a także dodać 3-4 krople… aromatu do ciasta. Domowy płyn do mycia szyb jest bardzo skuteczny, nie pozostawia smug na szklanych powierzchniach i jest łagodny dla skóry rąk, dróg oddechowych oraz oczu.


Domowy płyn do mycia szyb oraz do naczyń to świetna alternatywa dla sklepowych odpowiedników

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Naturalne środki czystości są różnorodne – za pomocą produktów spożywczych, które znajdują się niemal w każdej kuchni, możemy przygotować… tabletki do zmywarki. Te gotowe, dostępne w supermarketach i drogeriach są zazwyczaj bardzo drogie i zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia detergentów. Jeśli nie zostaną użyte poprawnie, to drażniące substancje mogą osiąść na umytych naczyniach i spowodować problemy żołądkowe. Jak zrobić tabletki do zmywarki w domowym zaciszu, które będą ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia?

Na około 35 tabletek do zmywarki wystarczy przygotować szklankę soli kuchennej, dwie szklanki sody oczyszczonej (lub od razu sody kalcynowanej), szklankę wody oraz pół szklanki kwasku cytrynowego. Jeśli nie posiadasz sody kalcynowanej, możesz zrobić ją sama: na blaszkę przykrytą papierem do pieczenia wysyp dwie szklanki zwykłej sody kuchennej, a następnie wstaw wszystko do piekarnika nagrzanego na 200 stopni. Soda po godzinie stanie się bardziej sypka i matowa – w tym czasie należy przemieszać ją co kilkanaście minut. Po ostygnięciu można już wykorzystać ją do tabletek.

Jak zrobić tabletki do zmywarki? Należy wymieszać wszystkie suche składniki, a następnie połączyć je z wodą w wysokim naczyniu, ponieważ cała mieszanka może się mocno pienić. Powstanie z tego mokra papka, którą trzeba przełożyć do foremek do lodu – tak, aby uformowały się z niej kostki. Po godzinie domowe tabletki do zmywarki są już gotowe – można więc zacząć testować naturalne środki czystości!


Jak zrobić tabletki do zmywarki? To łatwiejsze, niż myślisz!

Jeśli zastanawiacie się, jakie jeszcze rozwiązania DIY można wykorzystać podczas wiosennych porządków, zajrzyjcie na blog Lores – znajdziecie tam porady dotyczące segregacji domowych przedmiotów, wystroju wnętrz, a także tego, co zrobić ze starych rajstop. Duża dawka inspiracji gwarantowana!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku