Na jakość naszego snu składa się wiele czynników. Jednym z nich jest materiał pościeli, w której śpimy. To, czym otulamy się każdej nocy, wpływa nie tylko na poczucie komfortu, ale również na stan zdrowia. Drażniący, sztuczny materiał kiepskiej jakości będzie utrudniać zasypianie, potęgować pocenie się, a nawet powodować alergie. Co wybrać, żeby nie żałować? Foto: fotolia.com,198648991 | Autor: sylv1rob1

Wybierając pościel, najczęściej kierujemy się aspektem wizualnym. Chociaż wzór i kolor mają znaczenie, to właśnie tworzywo, z którego wykonano poszewki, powinno odgrywać decydującą rolę. Bielizna pościelowa to materiał, w którym spędzamy nawet 1/3 swojego życia, dlatego nie warto tracić pieniędzy na produkty kiepskiej jakości. Źle dobrana może powodować nie tylko dyskomfort, ale nawet przyczyniać się rozwoju wysypki lub alergii. Podobnie jak w przypadku materaca, na pościeli nie powinniśmy oszczędzać. Im lepsza jej jakość, tym lepsze samopoczucie i więcej energii każdego dnia.

Najczęściej wybieranymi poszewkami są te wykonane z bawełny. I słusznie –  bawełna jest niedroga i posiada wiele istotnych zalet. Pozwala skórze oddychać, jest bezproblemowa w czyszczeniu, miła w dotyku. Do tego doskonale odprowadza wilgoć. Warto jednak pamiętać, że pościele bawełniane dzielą się na podkategorie. Różnią się one zależnie od splotu tkaniny. Wśród tego typu produktów znajdziemy więc: pościel z kory, satynową, atłasową, tencel, oraz flanelową. Każda z nich różni się również pod względem wrażeń dotykowych – np. kora będzie bardziej nierównomierna, niewymagająca prasowania, za to satyna idealnie gładka i lekka. Wybór zależy tutaj od naszego gustu. Wadą większości pościeli z bawełny jest ich wysoka podatność na zagniecenia.

Wybieraj produkty od sprawdzonych marek 

Kolejny rodzaj to jedwab, który jest przyjemny w dotyku, nieco chłodny i (podobnie jak bawełna) „oddychający”. Będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie, ponieważ nie przyciąga kurzu. Co więcej, wspaniale oddziałuje na nasze samopoczucie. Według niektórych źródeł może nawet opóźniać procesy starzenia skóry. Wadą jedwabiu jest to, że sprawdzi się wyłącznie późną wiosną i latem, ponieważ nie nadaje się do spania w chłodniejsze noce. Innym, coraz częściej wybieranym typem, jest pościel bambusowa. Przepuszcza powietrze nawet lepiej niż popularna bawełna, posiada wszystkie istotne zalety i do tego nadaje się zarówno na zimne, jak i ciepłe pory roku.

Bambus często wybiera się dla dzieci. Ostatnim rodzajem pościeli, o którym warto wspomnieć, są poszewki lniane. Niestety ich ceny nie należą do najniższych. Mimo wszystko podobnie jak jedwab, len jest odpowiedni dla alergików. Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, dobrze wentyluje powietrze i chroni przed chłodem. Jednak bardzo mocno się gniecie i jest wyjątkowo trudny w prasowaniu. Niezależnie od tego, który materiał wybierzesz, pamiętaj, że liczy się również producent. Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości i trwałości, szukaj przede wszystkim w renomowanych sklepach z pościelą takich jak internetowy sklep darymex.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku