Fotografowanie to złożony proces, który wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego sprzętu, umiejętności, ale także sporej ilości kreatywności i otwartej głowy. To właśnie dzięki tym ostatnim czynnikom możesz stworzyć aranżacje, które odmienią każde zdjęcie i sprawią, że nabiorą one wyjątkowego charakteru. Poznaj skuteczne sposoby na stworzenie efektownych aranżacji.

Co wykorzystać do stworzenia aranżacji?

Naprawdę bardzo mało zdjęć posiada dobrej jakości aranżację, która jest wynikiem przypadku. Zazwyczaj wszystko jest dokładnie zaplanowane i nie ma tam miejsca na spontaniczność. Istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów, a dokładnie przedmiotów, które można wykorzystać i stworzyć zawsze sprawdzające się aranżacje.

Skuteczne przedmioty, które same stworzą ci niezawodną aranżację

  • Tekstylia — wśród, których można wykorzystać przede wszystkim różnego rodzaju materiały, koce, a nawet obrusy, czy poduszki. Jeśli zdjęcie będzie robione tylko w pionie, to przydatna może okazać się także firana, która w zwiewnej wersji doda zdjęciu romantyzmu i lekkości. Jako doskonały dodatek na zdjęciu można wykorzystać dywanik. Warto zaznaczyć, że właśnie tekstylia mogą być znakomitym tłem do zdjęcia, dlatego warto poszukać ich znacznie dłużej.
  • Rośliny — niemal każda dobra aranżacja powinna zawierać kwiaty. Najlepiej będzie, jak będą one świeże i kolorystycznie dobrane do dominujących barw centralnego punktu zdjęcia.
  • Owoce — innym niezawodnym sposobem na dodatek do aranżacji są również owoce, które są bardzo fotograficzne, a ich naturalny wygląd dodaje zdjęciu samych zalet.
  • Przedmioty martwe — dodatki w postaci wazonów, filiżanek lub też talerzy również doskonale sprawdzają się jako część aranżacji. Wcześniej wspomniane owoce w połączeniu z półmiskiem będą komponować się naprawdę bardzo dobrze na niemal każdym zdjęciu.

Dokonaj podziału kompozycji

Oprócz wybrania odpowiednich przedmiotów do aranżacji bardzo ważne jest zaplanowanie i podzielenie przestrzeni na trzy plany — pierwszy, środkowy oraz ostatni. Dobre zdjęcie bardzo często oceniane jest właśnie na bazie tego, co znajduje się na ostatnim planie oraz w środku, a niekoniecznie na pierwszym planie. W końcu dopiero zadbanie o detale sprawia, że całe zdjęcie nabiera charakteru.

Aranżacja a fotografowanie przedmiotu

Aranżacja bardzo często ma uwydatnić wszystkie atuty jakiegoś przedmiotu, który znajduje się w jego centralnym punkcie. Jednak, aby było to możliwe, musisz poznać kilka przydatnych trików związanych fotografią.

Zasady związane z fotografowaniem przedmiotów:

  • najważniejsze jest tło,
  • znajdź najkorzystniejszą perspektywę,
  • odkryj nowy sposób na uchwycenie zalet danego przedmiotu, np. poprzez kadrowanie.

Zacznij od wyboru sprzętu

Jeszcze przed przygotowaniem odpowiedniej aranżacji, zadbaj o najwyższej jakości sprzęt. Bogaty asortyment sklepu https://proclub.pl/ pomoże znaleźć ci sprzęt, na który cię stać i które spełni wszystkie Twoje wymagania. W ten sposób pół sukcesu związanego z wykonaniem idealnego zdjęcia będzie już za tobą.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku