Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, z powodu której cierpią zarówno dorośli jak i małe dzieci. Choroba jest bardzo uciążliwa, a walka z nią trudna, jednak odpowiednio poprowadzona przynosi efekty. Z tą przypadłością związane jest bardzo dużo mitów, poniżej kilka z nich, jak również faktów, które warto znać.

Fakt pierwszy: Przy AZS lepiej służy prysznic niż długa kąpiel

Osoby chore na atopowe zapalenie skóry nie powinny robić sobie zbyt długich kąpieli. Jest to prawda, ponieważ zbyt długi kontakt z wodą uszkadza barierę lipidową skóry, a w konsekwencji prowadzi do jej wysuszenia. To jeszcze bardziej nasila objawy AZS. Stan ten pogarsza się jeszcze bardziej wtedy, kiedy podczas mycia skóry używane będą nieodpowiednie kosmetyki. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie kosmetyków z nawilżającymi emolientami.

Fakt drugi: Nie ma lekarstwa na AZS

Nie wymyślono jeszcze lekarstwa na AZS. Leczenie jedynie pomaga wyeliminować pewne skutki choroby, jednak nie wpływa na to, że choroba znika w 100 proc. Atopowe zapalenie skóry przebiega w różnych etapach raz jest lepiej, a w innej sytuacji następuje pogorszenie. Stosowanie odpowiednich produktów może pomóc zniwelować objawy choroby, jednak nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, AZS to choroba przewlekła.

Fakt trzeci: Nawilżanie i natłuszczanie podstawa pielęgnacji skóry atopika

Oprócz leczenia objawów AZS bardzo istotna jest także właściwa pielęgnacja skóry. Do mycia stosuje się środki, które nawilżają i natłuszczają skórę. Korzystne jest dodawanie do kąpieli: płynów, emulsji, olejów mineralnych, a także naturalnych mających pH 5,5. Niewskazane są wszelkie produkty zawierające dużą ilość perfum, należy ponadto zrezygnować z soli kąpielowych. Cennym kosmetykiem jest też krem na atopowe zapalenie skóry. Do wyboru są kremy: kojąco-regenerujące, intensywnie nawilżające, ochronne, a także krem naprawczy, intensywnie odżywczy i odbudowujący.

Mit pierwszy: Dzieci chore na AZS już zawsze będą na niego chore

Dzieci chore na AZS nigdy nie odzyskują zdrowia. Jest to błędne myślenie. Jak pokazują różne badania prawie połowa, a dokładnie około 40 proc. dzieci wychodzi z choroby. Oczywiście nie oznacza to wcale, że już nigdy nie nastąpi nawrót choroby. Bywa tak, że zły stan zdrowia lub jego osłabienie przyczynia się do nawrotu dolegliwości. Jednak nie muszą one zawsze powrócić.

Mit drugi: AZS nie ma podłoża rodzinnego

Prawdą jest, że wielu przypadkach nasilenie choroby, jaką jest AZS wywołane jest alergią pokarmową, która sprzyja występowaniu AZS. Oprócz tego wpływ mają czynniki środowiskowe, czyli zanieczyszczone środowisko i nieodpowiednie warunki klimatyczne. Nie każdy jednak o tym wie i niepotrzebnie oddziela AZS od czynników genetycznych. Jest wręcz przeciwnie, choroba ta jest dziedziczna. W środowisku naukowym istnieje pogląd, że przyczyna leży w wadzie genu, który ma wpływ na produkcję jednego z białek skóry, które odpowiedzialne jest za prawidłową odporność skóry, chodzi tu o filagryny. Zaistnienie choroby nasilają także rodzinne skłonności do astmy lub innych chorób skórnych.

Mit trzeci: Słońce szkodzi skórze chorej na AZS

Bardzo często słyszy się, że słońce ma negatywny wpływ na skórę człowieka. Nadmiernie ją wysusza, przyspiesza starzenie, a może nawet przyczynić się do powstania czerniaka. Nie jest tak w przypadku osób chorych na AZS. Tutaj odpowiednie dozowanie promieni słonecznych może wpłynąć korzystnie na skórę atopika. Oczywiście ważne jest tu zastosowanie odpowiednich filtrów. Efektem takiej kuracji może być poprawa kondycji skóry na długie miesiące.

Mit czwarty: Atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe!

Stwierdzenie to również jest mitem, ponieważ atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe, tak jak inne problemy ze skórą, jak np. świerzb. Osoby mające kontakt z atopikiem nie muszą się więc martwić, że dodatkowo dotknie ich ten problem. Niekiedy może jednak pojawić się to schorzenie u osób spokrewnionych, np. u rodzeństwa. Nie oznacza to jednak, że osoby te zaraziły się od siebie. Najprawdopodobniej przyczyną jest tu identyczne podłoże genetyczne.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.nowafarmacja.pl/atopowe-zapalenie-skory-azs-luszczyca-2


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku