Masz duży dom i jeszcze większy teren wokół niego? Chcesz aby ogród stał się Twoją wizytówką, która wzbudzi zachwyt wśród sąsiadów i przechodniów? Utrzymanie należytego porządku to często nierówna walka, jednak dzięki kilku wskazówkom Ty możesz wyjść z niej zwycięsko. Poznaj sprawdzone sposoby, jak dbać o trawnik.

Przygotowanie terenu/sadzenie trawnika

Pamiętaj, że solidne fundamenty są podstawą budynku, podobnie jest z Twoim ogrodem. Podstawą posiadania bujnego i równego trawnika jest odpowiednie przygotowanie do wcześniejszego zasiania trawy na podwórku. W tym celu musisz nie tylko prawidłowo wyznaczyć teren, ale zastanowić się również nad typem gleby, z jakim masz do czynienia. Jeśli gleba nie jest najlepszej jakości możesz dodać do niej torfu, żwiru lub ziemi kompostowej w celu użyźnienia. Konieczne jest przekopanie obszaru szpadlem przed zasianiem trawy. Następnie skrupulatnie usuń wszelkie kamienie, chwasty i śmieci, które znajdują się w wierzchniej warstwie ziemi. Na tak przygotowanym obszarze zasiej wybraną mieszankę traw.

Piękny trawnik wiosną – zwalcz skutki zimy

Zima potrafi być bezlitosna dla Twojego trawnika. Najczęstszymi jej następstwami są leżące na trawniku liście oraz sucha trawa, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Niestety sprzątając je pozbawiasz glebę naturalnego źródła próchnicy, dlatego tak ważne jest nawożenie, o którym przeczytasz poniżej. Może zdarzyć się tak, że po zimie na Twoim trawniku pojawią się punkty zgniłej trawy lub co gorsze dziury z widoczną gołą ziemią. Pamiętaj, by uzupełnić je używając dokładnie tej samej mieszanki traw, co przy sadzeniu. W przeciwnym wypadku zamiast zdrowej, ciemnozielonej barwy Twój trawnik może przypominać coś w rodzaju szachownicy, a tego chcesz uniknąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł: „Piękny trawnik wiosną – zobacz nasze porady.”


W pielęgnacji pomogą Ci również takie zabiegi jak aeracja i wertykulacja. Obydwa procesy polegają na delikatnym nacinaniu lub dziurawieniu wierzchniej warstwy gleby po to by łatwiej dostawały się do niej powietrze i woda, a co za tym idzie niezbędne minerały.

Nawożenie i nawadnianie trawnika

W zależności od temperatury i warunków pogodowych, najlepszy czas na nawożenie trawnika po zimie to przełom marca i kwietnia. Do tego celu użyć możesz nawozu startowego lub takiego, który jest przeznaczony do wiosennej rekonwalescencji trawnika. W kolejnych cyklach w maju i czerwcu możesz już stosować zwykły nawóz uniwersalny. Najważniejsze by był on bogaty w fosfor, azot i potas. Te trzy składniki odpowiadają kolejno za silną strukturę korzeni, gęstość i barwę oraz odporność na przymrozki i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najważniejsza w podlewaniu trawnika jest ilość wody, którą wylewasz. Musisz utrzymać odpowiedni balans, by trawa nie wyschła, jeśli podlewasz ją za rzadko i nie zgniła, gdy wody jest zbyt dużo. Optymalna ilość to 5 litrów na metr kwadratowy. Podlewanie to czynność, którą należy wykonywać regularnie, najczęściej dwa razy w tygodniu, jednak w przypadku upalnych dni rób to częściej.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku