Urządzenie nowej kuchni jest pracochłonne i żmudne, jednak gdy pamięta się o kilku kwestiach, remont jest łatwiejszy, a jego efekty bardziej zadowalające. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się meble kuchenne?

Wielkość kuchni

Wydaje się to oczywiste, jednak okazuje się, że wiele osób wybiera meble kuchenne, nie przywiązując większej wagi do tego, jak duże jest pomieszczenie. Nie chodzi tu o wymiary mebli, lecz o ich funkcjonalność. W małych kuchniach meble powinny otwierać się w taki sposób, by można było dostać się do każdego zakamarka szafki lub szuflady bez konieczności przesuwania krzeseł lub stolika. Ponadto ważne jest, aby w meblach pomieściły się wszystkie przybory kuchenne, produkty spożywcze oraz naczynia. Jeżeli nieprawidłowo wybierze się rodzaj mebli kuchennych, mała kuchnia stanie się niefunkcjonalna i zagracona.

 

Meble klasyczne czy do zabudowy?

Bez względu na wielkość kuchni, można zdecydować się na meble wolnostojące lub na meble do zabudowy. Od tego, który rodzaj się wybierze, zależy to, jakie sprzęty można ustawić w pomieszczeniu. Aby odpowiednio dobrać lodówkę, kuchenkę lub piekarnik, powinno się szybko podjąć decyzję, jaki rodzaj mebli znajdzie się w kuchni.

Wytrzymałość

Meble kuchenne powinny być wytrzymałe na wilgoć, wysoką temperaturę oraz kontakt z żywnością i różnymi środkami czystości. Szczególnie ważne jest, aby wysoką wytrzymałość wykazywał kuchenny blat. Na blacie często ustawia się gorące naczynia lub przygotowuje się składniki posiłków, przez co zużywa się on najszybciej ze wszystkich elementów mebli kuchennych.

Ponadto powinno się przyjrzeć zawiasom, prowadnicom i innym elementom o podobnej konstrukcji. Każdego dnia wielokrotnie otwiera się kuchenne szuflady i szafki, przez co zawiasy są intensywnie eksploatowane. Jeżeli będą mało solidne, drzwiczki szafek zawisną nierówno, a ich ciche domykanie stanie się kłopotliwe.

 

Potrzeby użytkownika - meble dla rodzin z dziećmi

W przypadku mebli kuchennych powinno się zwrócić uwagę na to, kto będzie z nich korzystał. Jeżeli będzie to rodzina z dziećmi, ważne jest dokładne przyjrzenie się sposobowi otwierania i zamykania szafek. Szafki z tradycyjnymi klamkami kuszą dzieci do przeglądania zawartości mebli, a szuflady bez zabezpieczenia, uniemożliwiającego ich zupełne wysunięcie, mogą spaść na małe dziecko. Akcesoria meblowe w postaci zabezpieczeń szafek i szuflad przydają się wszystkim rodzicom niesfornych pociech. Ponadto rodzinom z dziećmi poleca się meble z systemem cichego zamykania, dzięki którym szafki i szuflady zamykają się niemalże bezszelestnie i nie budzą śpiących maluchów.

 


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku