Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować koszty? Podpowiadamy, na czym warto oszczędzać, a czego bezwzględnie nie można pominąć.

Tańsza działka – zmiany w procedurze odrolniania gruntów

Fachowcy zajmujący się budową domów jednogłośnie twierdzą, że koszty związane ze wznoszeniem nieruchomości można zoptymalizować już na najwcześniejszych etapach – począwszy od zakupu działki, przez wybór odpowiedniego projektu, aż po samo wykonywanie prac i zakup materiałów budowlanych. Pierwsza wskazówka dotyczy kupna działki pod budowę nieruchomości – warto zainteresować się gruntami rolnymi, które w określonych przypadkach można przekształcić w działki budowlane. W 2015 roku weszły w życie dwie nowelizacje ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które ułatwiły proces odrolniania gruntów. Na ich mocy zniesiono między innymi obowiązek uzyskiwania zgody na zmianę statusu działek klasy I-III – wcześniej była ona wydawana przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.Zwróć uwagę na projekt budynku

Przestronne nieruchomości z wielopołaciowym dachem, licznymi wykuszami, ozdobnymi gzymsami czy oknami o niestandardowych wymiarach mogą podnosić koszty związane z budową. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności, wybieraj nieskomplikowane projekty, najlepiej z dwuspadowym dachem – takie nieruchomości można łatwo poddać termomodernizacji, nie generują dużych strat ciepła, a budowa nie nastręcza dodatkowych kosztów. Warto też inwestować w domy parterowe – nieruchomości o minimalistycznej bryle zazwyczaj są tańsze niż budynki piętrowe.Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?

I tak, i nie, odpowiadają eksperci. Jeśli chcesz, żeby dom był wykonany z solidnych surowców, nie oszczędzaj na ich jakości, wybieraj tylko sprawdzone materiały od renomowanych producentów. Warto natomiast szukać promocji w hurtowniach budowlanych oraz upominać się o rabaty przy zakupie większej ilości artykułów – to może zmniejszyć ogólne koszty budowy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku