Witaminy są niezbędne zarówno do życia, jak i codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Można je uzyskać z naturalnej żywności lub też poprzez suplementacje diety. Witaminy to substancje organiczne, które biorą udział w niemalże wszystkich podstawowych czynnościach organizmu – umożliwiają nie tylko odpowiedni wzrost, aktywność życiową, ale i dobre samopoczucie. Nasz organizm może czerpać je z pożywienia lub też z suplementów diety.

Witaminy, choć potrzebne w niewielkich ilościach, pełnią niezwykle istotną rolę w przypadku każdego człowieka. Uczestniczą one przede wszystkim w procesach przemiany materii oraz koordynują często skomplikowane reakcje biochemiczne mające miejsce w ludzkim organizmie. Co więcej, witaminy wspomagają prace enzymów oraz przyspieszają zachodzenie reakcji biochemicznych. Są one swego rodzaju łącznikiem umożliwiającym transportowanie istotnych elementów w obrębie całego naszego organizmu i mają także wpływ na szybszy przebieg różnego rodzaju reakcji.

Podział witamin

Warto również wiedzieć, że witaminy dzielimy przede wszystkim pod kątem ich rozpuszczalności. Wyróżniamy więc witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz rozpuszczalne w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w wodzie dostarczane są wraz z pożywieniem i wchłaniane są w jelicie cienkim. Następnie są one transportowane wraz z krwią do komórek organizmu. Ich nadmiar może być wydalany wraz z moczem, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko ich przedawkowania. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to przede wszystkim: witaminy z grupy B, witamina C, PP, jak i kwas foliowy.

Z kolei witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, znaleźć można wyłącznie w produktach zawierających tłuszcz.

Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim nie są one rozpuszczalne w wodzie, a do ich strawienia niezbędna jest żółć. Przez fakt, iż kumulują się one w tkankach tłuszczowych, istnieje większe ryzyko ich przedawkowania. Warto również wiedzieć, że stopień ich przyswajalności uzależniony jest przede wszystkim od obecności tłuszczów w pożywieniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to przede wszystkim: witamina A, D, E oraz K.

Coraz więcej osób, chcąc zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin w organizmie, decyduje się na zakup suplementów. I nic dziwnego – jest to prosty oraz sprawdzony sposób na to, by móc cieszyć się nienagannym zdrowiem każdego dnia. Co równie ważne ich zażywanie nie powinno sprawiać najmniejszego problemu, a wszystko to przez fakt, iż tego typu suplementy występują najczęściej w formie wygodnych kapsułek lub tabletek.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku