Zarówno polskiego, jak i światowego społeczeństwa dotyka wiele niezwykle powszechnych przypadłości zdrowotnych. Wiele z nich, takich jak alergie czy wywoływane przez rozprzestrzeniające się wirusy przeziębienia, których występowanie nasila się szczególnie w porach jesienno-zimowych powoduje podrażnienie gardła.

Objawia się ono trudnościami w przełykaniu, suchością oraz uczuciem swędzenia i pieczenia w jego obrębie. Obecności powyższych symptomów nie powinno się lekceważyć, albowiem potrafią one być nie tylko bardzo uciążliwe, lecz również groźne dla naszego zdrowia, ponieważ gardło spełnia w ludzkim organizmie wiele istotnych ról. Ponadto należy wiedzieć, iż posiadanie owych problemów może oznaczać cierpienie na mniej lub bardziej poważne choroby, które nierzadko dają powikłania. W związku z tym, natychmiast po ich rozpoznaniu u siebie, należy podjąć odpowiednie kroki, by im przeciwdziałać. Chcąc robić to skutecznie, warto poznać możliwe przyczynki kłopotów z gardłem oraz metody zapobiegania im.

Budowa i funkcje gardła

Jak już zostało wspomniane, gardło spełnia pewne ważne zadania. Ten lejkowaty, umiejscowiony na jego początku fragment układu pokarmowego ma długość kilkunastu centymetrów, zaczyna się w okolicy czaszki, a kończy przełykiem. Dzieli się więc na części: nosową; ustną oraz krtaniową, w których to znajdują się błony: śluzowa; mięśniowa i włóknista, a także zwieracze gardła. Wracając do funkcji, jakie wykonuje ów organ, ze względu na jego ulokowanie i to, że stanowi on swoiste zejście dróg oddechowych oraz pokarmowych pełni dwie podstawowe role. Pierwsza z nich dotyczy udziału w przemieszczaniu spożytego pożywienia pomiędzy jamą ustną a przełykiem, zaś druga związana jest z wymianą powietrza i jego transportem z jamy nosowej do krtani.

Podrażnione gardło - rozpoznanie

Zgodnie ze znajdującymi się we wstępie tekstu informacjami wiadomo, iż do przejawów podrażnienia gardła zaliczyć można bez wątpienia suchość; swędzenie i drapanie w jego powierzchni, zaczerwienienie, jak również chrypkę. Po tym, jakie mamy symptomy, możemy spróbować stwierdzić, co znajduje się u podstaw problemu. Nie zawsze musi to być jakieś schorzenie, bowiem te nieprzyjemne uczucia wywołać może także palenie tytoniu; spożywanie alkoholu; częste przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach; wdychanie powietrza bogatego w różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz nadmierne przeciążanie strun głosowych – mówienie i krzyczenie, które determinują pojawianie się ziarniaków i polipów. Jeśli nie występuje u nas żadna z powyższych przyczyn, prawdopodobnie zapadliśmy na którąś z dolegliwości gardła. Na najpopularniejszą z nich, czyli zapalenie gardła wskazuje pojawianie się obrzęku wokół błony śluzowej, przekrwienie migdałków oraz dodatkowe objawy w postaci, m.in. kaszlu, gorączki czy kataru. Te przejawy dotyczą wirusowego zapalenia gardła, jeżeli powodują je bakterie – migdałki pokrywa biała barwa, błona śluzowa nabiera malinowego odcienia, a opisane wyżej objawy są bardziej natężone. Inną infekcją bakteryjną gardła jest angina, która powoduje jego ból, wzrost temperatury ciała, dreszcze i zmiany w obrębie migdałków. Zaistnienie w gardle środkowym powiększającego się guza; odór z ust, kłopoty z mówieniem i połykaniem oraz duszności mogą też oznaczać posiadanie nowotworu gardła.

Podrażnione gardło - leczenie

W sytuacji, kiedy za dolegliwościami gardła stoją przyczynki, na które mamy mniejszy albo większy wpływ, jak np. palenie papierosów, aby wyeliminować problemy zdrowotne wystarczy się ich pozbyć. Co innego, gdy dopadło nas jakieś schorzenie. Jeśli jego przebieg jest łagodny i najprawdopodobniej mamy do czynienia z drobnym problemem, jakim może być np. delikatne przeziębienie, dobrze jest na początek sięgnąć po domowe sposoby walki z bólem gardła. Wśród nich można wyodrębnić: robienie okładów z gotowanych, rozgniecionych ziemniaków; płukanie gardła ziołowymi miksturami i sodą; ogrzewanie go; spożywanie czosnku i miodu, a także sięganie po dostępne bez recepty leki z propolisem czy innymi składnikami obecnymi w tych naturalnych antybiotykach – witaminami oraz pierwiastkami śladowymi. Naturalne substancje łagodzą nieprzyjemne objawy i zwykle wystarczają, by pozbyć się niewielkiego kłopotu. Jedną z nich jest suplement diety Tantum Natura, o którym więcej informacji znaleźć można pod linkiem https://tantumnatura.pl/. W przypadku, gdy dolegliwości gardła się przedłużają lub mamy pewność, że wywołują je bakterie, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza po odpowiedni antybiotyk. Pamiętajmy, iż jakichkolwiek (niezależnie od tego, czy odnoszą się do gardła czy też dotykają innych części naszego ciała) nie wolno bagatelizować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku