Zapalenie sromu to problem, który dotyczy wielu kobiet i może mieć podłoże zarówno bakteryjne, jak i wirusowe czy pasożytnicze. Jakie są jego główne objawy i jak należy go leczyć?

Objawy zapalenia sromu

Do głównych objawów opisywanej dolegliwości zalicza się pieczenie, zaczerwienienie, ból, obrzęk, świąd oraz zmiany skórne pod postacią pęcherzyków oraz owrzodzeń.

Rodzaje zapaleń sromu

l Bakteryjne – często wiąże się ono z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pojawić może się w przebiegu kiły (jej pierwszym objawem jest niebolesne, sączące się owrzodzenie. Z czasem dojść może do tworzenia się kłykcin płaskich), rzeżączki (charakterystyczne dla niej są ropnie gruczołów przycewkowych uchodzących do cewki moczowej; występować może wówczas ból podczas oddawania moczu oraz pieczenie w okolicy cewki moczowej) czy zdiagnozowaniu wrzodu miękkiego wenerycznego (ma on postać bolesnego owrzodzenia na sromie, któremu towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, przeważnie pachwinowych).

l Wirusowe – do przyczyn jego występowania zalicza się wirusa opryszczki oraz brodawczaka ludzkiego. W wyniku opryszczki płciowej dochodzi do zakażenia wirusem Herpes typu 1 lub 2. Zmiany skórne mają tutaj postać rozsianych niewielkich pęcherzyków wypełnionych jasnym płynem, które pękają, tworząc sączące owrzodzenie. Skóra w okolicy zmian opryszczkowych jest zaczerwieniona i obrzęknięta; dojść może również do powiększenia węzłów chłonnych.

l Pasożytnicze – za wystąpienie tego typu zapalenia sromu odpowiedzialne są pasożyty takie, jak świerzb, wszawica czy owsica. W pierwszym przypadku, pasożyty bytują w warstwie zrogowaciałej naskórka, drążąc korytarze w powierzchniowych warstwach skóry. Szczególnie aktywne są one w godzinach nocnych, gdy ciało jest najbardziej rozgrzane. Charakterystycznym objawem jest zajęcie warg sromowych, krocza, pośladków oraz podbrzusza. Pasożyty te powodują nasilony świąd zmuszający do nieustannego drapania się, co skutkuje pojawianiem się charakterystycznych przeczosów na ciele. W przypadku wszawicy łonowej, pasożyty bytują w okolicy płciowej, osiadając na włosach. Podczas kontaktów seksualnych dochodzi do przeniesienia mikroorganizmów na skórę partnera. Tego typu zapalenie sromu objawia się obecnością niewielkich, błękitnych plamek na skórze podbrzusza, co stanowi wynik mikrouszkodzeń skóry przez pasożyta. Jeśli chodzi natomiast o owsiki, to bytują one w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, przedostają się w okolicę sromu i mogą skutkować pełnoobjawowym zapaleniem. Najczęściej występują u dzieci.

l Atroficzne – wynika ono z niedoboru estrogenów w nabłonku wyścielającym pochwę i srom. Hormony te gwarantują prawidłowe ukrwienie, a co za tym idzie – odżywienie nabłonka. W przypadku redukcji poziomu estrogenów po menopauzie, dochodzi do ścieńczenia nabłonka sromu, w konsekwencji czego staje się on kruchy i podatny na uszkodzenia. Pojawia się uczucie pieczenia, suchości oraz problemy z nietrzymaniem moczu.

Leczenie zapalenia sromu

Leczenie opisywanej dolegliwości obejmuje, w przypadku zapaleń bakteryjnych, zastosowanie odpowiedniego antybiotyku – ogólnie lub miejscowo. Wirusową odmianę leczy się podając podofilinę – preparat mający na celu zahamowanie namnażania się komórek warstw nabłonka i redukcję wielkości brodawek. Równie często stosuje się tu elektrokoagulację polegającą na chirurgicznym usuwaniu zmian skórnych przy użyciu noża elektrycznego. Warto zdawać sobie tutaj sprawę z faktu, że zakażenie opryszczką jest niemożliwe do całkowitego wyleczenia – jednorazowa infekcja towarzyszy człowiekowi przez całe życie, nawracając głównie w sytuacji choroby czy osłabienia. Nasilenie objawów oraz czas trwania dolegliwości może skutecznie zredukować stosowanie acyklowiru. Pasożytnicze zapalenia sromu wymagają natomiast stosowania miejscowych preparatów na skórę. Atroficzne są z kolei wskazaniem do sięgnięcia po miejscową hormonalną terapię zastępczą.

Jak zapobiegać zapaleniom sromu? Kluczowe jest tutaj unikanie wszelkiego rodzaju czynników drażniących mogących wywołać ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy reakcje alergiczne. Niezwykle ważną rolę odgrywa również dbanie o higienę intymną poprzez regularne mycie i osuszanie okolic krocza łagodnymi środkami takimi, jak Tantum Rosa (więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie: https://tantumrosa.pl/zapalenie-sromu/).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zapalenie-sromu-przyczyny-objawy-leczenie_37828.html

l https://twojmedyk.pl/zapalenie-sromu/

l https://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/zapalenie-sromu.html

l https://tantumrosa.pl/zapalenie-sromu/


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka grahamka z masłem

Wersja do druku