Większość rodziców chce zapewnić swojemu dziecku odpowiednią rozrywkę w miarę swoich możliwości finansowych. Dlatego często wysyłają je na zimowiska. Jednak ofert na rynku jest coraz więcej i często pojawia się dylemat, które wybrać. Warto więc dobrze przeanalizować wszystkie oferty i dobrze się zastanowić nad wyborem. Jeśli wybierzemy dobrze, nasze dziecko wiele na tym zyska.

Sprawdzony organizator to podstawa

Najczęściej organizacją zimowisk zajmują się biura turystyczne, które organizują również kolonie. Powinni oni posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych, właśnie to powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności. Poza tym, zimowisko powinno być zgłoszone do Kuratorium oraz objąć dzieci ubezpieczeniem NNW. Takie rzeczy to podstawy i warto się zainteresować, czy wybrany organizator rzeczywiście spełnia te warunki. Można też poczytać opinie w internecie, ale podchodzić do nich z odpowiednim dystansem, a także podpytać znajomych.

Co jeszcze powinniśmy sprawdzić?

Ważna jest również liczebność grup, gdy są zbyt liczne nie ma możliwości zapewnić dziecku odpowiedniej opieki. W przypadku młodszych dzieci na jednego wychowawcę nie powinno przypadać więcej niż 15 osób. Są też biura, które tworzą grupy na 8-10 osób, np. naferie.pl. W takim przypadku jest to ogromny plus dla organizatora. Kolejnym ważnym czynnikiem jest stała kadra wychowawców. Niektórym może się wydawać to śmieszne, ale to bardzo ważna cecha dobrego biura. Jeśli ma ono stałą kadrę z niewielkimi zmianami od lat, to znaczy, że jest ona sprawdzona i godna zaufania. Dlatego takie biura nie szukają często nowych pracowników, rekrutują tylko wtedy, gdy potrzebują nowej osoby do pracy. Jeśli organizator jest zadowolony z pracy swojego pracownika od kilka lat to znaczy, że bez problemu można powierzyć nasze dziecko w jego ręce. Poza tym takie osoby z pewnością mają odpowiednie doświadczenie i predyspozycje zawodowe.

Warto też sprawdzić nocleg

Ważne jest też, jaki nocleg zapewnia naszym dzieciom organizator. Wiele firm na swoich stronach zamieszcza adres i nazwę obiektu, w którym mają spać podopieczni, więc można sobie wszystko sprawdzić. Warto też dopytać, jak przydzielane są pokoje. Najlepiej, gdy młodsze dzieci śpią na innych piętrach niż te starsze, wtedy możemy być pewni o ich bezpieczeństwo.

Istotny jest również stan techniczny autokaru

Możemy sprawdzić to sami. Od 2014 roku istnieje usługa pod nazwą Bezpieczny Autobus, w której sami możemy sprawdzić stan techniczny pojazdu po numerach rejestracyjnych. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ chcemy, żeby nasze dziecko dojechało na miejsce oraz wróciło do nas całe zdrowe. Dlatego warto sprawdzać takie kwestie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku