W sprzedaży znaleźć można suplementy z witaminą D3, do zażywania których zachęca się przede wszystkim w okresie jesieni i zimy. Wiele osób jednak nadal ma wątpliwości. Zwykle dotyczy to tych, którzy ogólnie nieufnie podchodzą do suplementów i niechętnie sięgają po takie środki bez względu na ich jakość i skład. Czy słusznie?

Witamina D a dieta

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą fakt, iż kluczowa dla zachowania zdrowia jest dieta. Chodzi tu nie tylko o unikanie szkodliwych pokarmów, jak tłuszcze czy żywność wysoko przetworzona. Jeszcze ważniejsze jest dostarczanie organizmowi wszystkich składników, których potrzebuje. Ponieważ jednak jest ich bardzo wiele, w dodatku potrzebne są w różnych dawkach, na pewno nie jest to proste. Na liście tej znajduje się także witamina D3, która jest bardzo potrzebna w organizmie do pełnienia różnych funkcji. Problem z akurat tą witaminą polega jednak na tym, że 90% witaminy D dostarcza nam słońce, na które niestety w Polsce nie możemy liczyć przez cały rok w odpowiedniej ilości. Jeśli chodzi o żywność, można ją znaleźć w zdecydowanie niedużej liczbie pokarmów, inaczej niż na przykład w przypadku witaminy C.

Witaminę D3 zawierają przede wszystkim tłuste ryby (które w Polsce jada się zdecydowanie zbyt rzadko), wątróbka, ser, żółtka jaj i niektóre grzyby. Można ją też znaleźć w tranie oraz w margarynach, do których jest dodawana celowo. Widać zatem, że źródeł witaminy D nie jest wiele i trudno dietą zrekompensować sobie brak odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Kiedy jest to możliwe, trzeba starać się jadać zdrowo i dostarczać organizmowi witaminy z pożywienia. Kiedy jednak nie jest możliwe pokrycie pełnego zapotrzebowania na nie, a w tym przypadku z pewnością tak jest, suplementy są bardzo wskazane.

Co stosować?

Latem witamina D3 jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych. Jesienią i zimą w klimacie Polski jest to jednak praktycznie nieosiągalne. Zanim jednak sięgnie się po preparat zawierający witaminę D3, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Najlepszym wyborem są naturalne suplementy, które zawierają witaminy pozyskiwane z naturalnych źródeł, a nie syntetyczne. Takie bowiem są lepiej wchłaniane i efektywniej wykorzystywane przez organizm. Poza tym niezbędne jest sięgnięcie po preparat, który pokrywa pełne dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3. Tylko wtedy można będzie mieć pewność, że dobrze dba się o swoje zdrowie oraz możliwe będzie uniknięcie skutków niedoboru witaminy D.

Czytaj więcej o prawidłowej suplementacji witaminy D na stronie www.vitrumd3.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma margaryna

Wersja do druku