Zaburzenie osobowości to mówiąc bardzo prosto, trudny charakter, który powoduje nam kłopoty w życiu. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - 5 (DSM-5), definiuje zaburzenia osobowości, jako trwały wzorzec wewnętrznych doświadczeń i zachowań, mocno odbiegający od standardów danej kultury, czy społeczności. Na szczęście dziesiątki lat pracy psychologów udowodniły, że wiemy, jak leczy zaburzenie osobowości.


Czy mam zaburzenia osobowości?

 

W przypadku zaburzeń osobowości u danej osoby zakłócony bywa wymiar poznawczy, afekt, kontrola impulsu albo interakcje z ludźmi i to do tego stopnia, że osoba cierpi albo gorzej funkcjonuje w rodzinie, w pracy i w kontaktach z innymi. W najcięższych przypadkach zaburzenia występują na każdym z tych obszarów. Osoby z zaburzeniami osobowości często są nieszczęśliwe i rozwijają się u nich inne zaburzenia psychiczne.

Warto rzecz skonsultowa  się z psychoterapeutą, który wie jak leczy każde zaburzenie osobowości, jeżeli pojawia się pewien wzór, powtarzający się schemat w naszym życiu, który wyraźnie nam szkodzi. Przestajemy, mówiąc wprost, radzi sobie w życiu. Wtedy poradzimy sobie najlepiej, korzystając z pomocy osoby, która ma doświadczenie i wie jak leczy dowolne zaburzenie osobowości

 

Psychoterapeuta czy psychiatra?

Czy zaburzenia osobowości można leczy? Oczywiście, że można, a nawet trzeba, bo nieleczone zaburzenia komplikują z czasem życie coraz bardziej, a dołączenie kolejnych chorób leczenie zaburzeń osobowości utrudnia. Psychoterapeuci robią to z powodzeniem od wielu lat, po prostu wiedzą jak leczy zaburzenie osobowości.

W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wsparcie farmakologiczne psychoterapii, czyli połączenie terapeutycznych metod leczenia zaburzeń osobowości i psychiatrii. Najlepiej decyzję o tym jak leczy indywidualne problemy, podjąć wspólnie ze swoim terapeutą.

 

I Ty musisz pomóc sam sobie

 

Leczenie zaburzeń osobowości wymaga wysokich kompetencji psychoterapeutycznych i osobowościowych terapeuty. Ale równie ważna jest chęć pacjenta - musisz naprawdę chcie

się wyleczy i współpracowa z psychoterapeutą na każdym etapie leczenia, nawet najtrudniejszym. Od tego zależą wszystkie kroki i decyzje fachowca, jak leczy wszelkie zaburzenia osobowości. Ale z pewnością warto, jeżeli efektem ma by nasze zdrowie, szczęście i udane współżycie społeczne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku