Niegdyś wzorzyste, imitujące perskie wzornictwo i kunszt wykonania. Kolory pozostawiały wiele do życzenia, a dopasowanie ich do aranżacji też nie było rzeczą najistotniejszą. Dywany nowoczesne mają już inne przeznaczenie. Wszystko dlatego, że zmienił się trend i aranżacyjna moda. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dywany zdobiły praktycznie każdą podłogę (albo – o zgrozo! – ścianę) polskiego domu. Potem w dobie paneli i wykładzin przestały być tak popularne.


Dywany powróciły do łask

Dywany jednak powróciły. Zwiększyła się świadomość aranżacyjna, miłość do dodatków, funkcjonalności i po prostu pięknych mieszkań. Dom i jego wyposażenie oraz wykończenie wnętrz, zyskało nieco innego charakteru. Dywany nowoczesne dziś nadają pomieszczeniu przytulności, są tym brakującym dodatkiem, który ociepla wnętrze.

Jak każdy element aranżacji, dywan powinien być dobierany pod względem wyglądu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć.

Salon królestwem dywanów

Salon to miejsce, w którym dywan w pełni odnajduje swoje przeznaczenie. Z reguły wnętrze to jest największe w całym domu i to właśnie tutaj dywany najlepiej wyglądają i dopełniają całość. Pamiętaj, że nie musi on przykrywać sporej części Twojego salonu, a tylko jego nieznaczną część. Dywany nowoczesne najlepiej prezentują się przy kanapie. Pełnią tam funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Dlaczego? Wyobraź sobie jak po całym dni pracy zasiadasz na sofie, a umęczone stopy zatapiasz w miękki i puchaty dywan. Dywan zatem jest też elementem relaksacyjnym, kojącym zmysły. Polecamy w tym przypadku dywany typu shaggy – to znaczy bardzo miękkie, o długim włosiu, w który dosłownie możesz się wtulić.

W salonie popularne jest także umieszczanie dywanów o nowoczesnych wzorach i intensywnych kolorach. Szczególnie popularna stała się marokańska koniczyna. Pamiętaj, że dywan powinien być inwestycją na lata, więc zwróć uwagę przede wszystkim na jego jakość i materiał, z którego został wykonany. Kupując dywan wełniany będziesz miała pewność, że nabyłaś dobry produkt. Nie przesadzaj też z krzykliwością wzorów i kolorów, by nie taki dywan nie zdominował całości wyposażenia.

Obecnie masz do wyboru całą gamę dywanów, które zachwycą Cię pod względem estetycznym. Odnajdziesz w nich takie, które odnoszą się do tradycji wzornictwa, zwłaszcza związanej z ich perskim pierwowzorem. Nowoczesne dywany to nowe podejście do zdobień i formy, a przede wszystkim natężenia koloru i metod produkcji, które ostatecznie pozwalają wydobyć z nich nasycenie i niebanalność wizerunkową. Nowoczesność dywanu zamyka się nie tylko w jego nowych wzornictwach, ale także długości włosi oraz jego gęstości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku