Donice drewniane są produktem ogrodowym, który bardzo przydaje się w sadzeniu roślin. W jej wnętrzu można posadzić kwiaty, krzewy i młode drzewka, lokując je w każdym miejscu, jakie sobie wybierzemy, a nie tylko tam, gdzie są warunki do sadzenia  bezpośrednio w glebie. Ich urok nadaje wyjątkowości tarasom, ścieżkom, altanom drewniany, a możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce daje swobodę w aranżowaniu ogrodu.

Donice drewniane fabrykowane są w formie pierścieni lub wielokątów, najczęściej stworzone z desek lub półbelek. Istnieją wersje z lekkiego tworzywa, które obudowane są drewnianą boazerią, mającą jedynie estetyczne funkcje. Wysokość donicy nie przekracza zazwyczaj 50 cm. Wykonywane są z rodzimych gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk. Można je dowolnie przemalowywać, należy jednak pamiętać o okresowej impregnacji, chroniącej przed niszczącym działaniem warunków pogodowych i szkodników. Fabryczne donice są impregnowane ciśnieniowo.

 

Mały ogród z tarasem

 

Kiedy ogranicza nas przestrzeń donica drewniana jest naturalnym wyborem. W takich wypadkach raczej odchodzi się od donic o przekroju kołowym lub wielobocznym, kosztem takich, które przypominają formą korytko. Taką donicę łatwiej jest postawić na przykład wzdłuż balustrady tarasu, za ławką drewnianą lub wzdłuż ścieżki. Wykorzystujemy wówczas maksimum dostępnego miejsca.

 

W donicach drewnianych typu korytkowego sadzi się raczej kwiaty i krzewinki, takie jak wrzos, lub niewielkie drzewka, które po kilku latach lepiej przesadzić w grunt. Duże donice i okazałe rośliny przytłoczą wizualnie i tak mały ogród i wniesie efekt zagracenia tarasu.

Fot. Drewniana donica w stylu włoskim: www.produktyogrodowe.pl/16-drewniane-donice-ogrodowe

 

 

Styl rustykalny w ogrodzie

 

Do tego typu aranżacji pasuje każda donica ogrodowa. Dobrze jest przemalować kupioną donicę na kolor biały lub popielaty – zbliżymy się wówczas formą bardziej do stylów prowansalskich lub country. Bliżej wsi lub amerykańskiego rancza, jeśli do drewna dodamy trochę metalu. Puśćmy wodze fantazji, przymocowując do donic stare podkowy i tym podobne dodatki ze stali. Im bardziej widać na nich rdzę i ząb czasu – tym lepiej!

 

Ogrody w tym stylu są ciepłe i przytulne, mają tworzyć bardzo uroczy klimat. Można więc pomyśleć o donicy ogrodowej połączonej z pergolą. Wówczas bez trudu posadzi się gatunki pnące, które zakorzenią się w stylizowanej donicy i po kilku sezonach stworzą naturalną, zieloną lub kwiecistą ścianę, w której cieniu będzie można się relaksować.

 

0px" />

Fot. Połączenie stylu i elegancji w ogrodzie

Styl nowoczesny w ogrodzie

 

Tego typu aranżacje lubią raczej ciemne drewno, celujmy więc w donice z gatunków importowanych. Są droższe, ale mają fantastyczne właściwości mechaniczne, niebywałą odporność na wilgoć i swój niepowtarzalny urok. Aranżując ogród w takim tonie można pomyśleć o donicach z łączonych materiałów – nie bójmy się kombinacji drewna, betonu, kamienia, a nawet szkła. Można w tym celu przerobić donicę drewnianą kupioną w sklepie, lub stworzyć unikalną, na przykład z europalet.

Fot. Płot osłonowy wraz z drewnianymi donicami

 
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

aranżacja

Wersja do druku