Wszyscy marzą o upalnym, słonecznym lecie, ale dla osób, które spędzają wakacje w mieście i odpoczywają głównie w zaciszu własnego mieszkania, przetrwanie fali upałów jest prawdziwym wyzwaniem. Bloki nagrzewają się bardzo szybko i w niejednym salonie słupek rtęci zatrzymuje się w okolicy 30 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem może być kupienie klimatyzatora. Kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego urządzenia. Czym kierować się przy poszukiwaniu klimatyzatora idealnego?

Rodzaje klimatyzatorów ze względu na sposób montażu

Oferta urządzeń chłodzących jest szeroka, a jedną z najważniejszych kwestii jest sposób montażu. Klimatyzator przenośny można przestawiać z miejsca na miejsce w zależności od tego, które pomieszczenie ma zostać schłodzone. Urządzenia tego typu charakteryzują się niską ceną, ale dość wysokim poziomem hałasu. Modele przenośne są wyposażone w specjalną rurę wyrzutową – umieszczaną w uchylonym oknie lub otworze wentylacyjnym, którą wydostaje się na zewnątrz ciepłe powietrze. Klimatyzator przenośny to wydatek od około 200 zł do nawet kilku tysięcy.

Drugim typem urządzeń są modele stacjonarne – montowane na stałe w pomieszczeniu. Mogą to być klimatyzatory ścienne umieszczane w niewielkiej odległości od sufitu, kasetowe montowane w sufitach podwieszanych, czy podłogowe. Najczęściej są to modele typu split, co oznacza, że składają się z dwóch elementów: jeden z nich znajduje się w pomieszczeniu i chłodzi powietrze, a drugi na zewnątrz – zamontowany na ścianie budynku, dachu lub postawiony na ziemi (balkonie). Element poza pomieszczeniem ma za zadanie odprowadzać gorące powietrze. Dwie części są ze sobą połączone za pomocą cienkich miedzianych rurek, a montażem urządzenia musi zająć się specjalista. Są to klimatyzatory, które zajmują mało miejsca, dobrze chłodzą pomieszczenia i są energooszczędne, co więcej, większość modeli jest również sterowana za pomocą pilota – nie trzeba wstawać z kanapy, by zmniejszyć temperaturę. Na klimatyzator split trzeba przeznaczyć od 2500 do nawet 10000 złotych, a przykładowe modele urządzeń można obejrzeć tutaj.

Cechy dobrego klimatyzatora

Urządzenie chłodzące ma pracować w blokowym mieszkaniu, dlatego bardzo istotnym parametrem jest poziom emitowanego hałasu. Cicha rozmowa to około 35 dB, warto sprawdzić jaką wartość wskazuje producent w specyfikacji technicznej konkretnego modelu. Klimatyzatory przenośne, które pracują w zakresie 35-56 dB, są uznawane za głośne. Kolejnym, istotnym wskaźnikiem przy wyborze modelu klimatyzatora jest jego moc chłodnicza, którą wylicza się, mnożąc wielkość schładzanego pomieszczenia x 100, przykładowo: dla standardowego dużego pokoju o wymiarach 16 metrów kwadratowych klimatyzator powinien mieć moc chłodniczą 1,6 Kw. Istotne jest również, by urządzenie było sterowane za pomocą pilota, a także miało możliwość regulacji temperatury i tryb auto.

Warto wiedzieć – klimatyzator z filtrem do mieszkania w bloku

Wybierając model do pracy w bloku, warto wziąć pod uwagę filtry powietrza i wybrać urządzenie, w którym zastosowano komponenty wysokiej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ klimatyzator najczęściej nie pobiera powietrza z zewnątrz, a to znajdujące się w pomieszczeniu obfituje w alergeny, pyłki i drobinki kurzu. Filtr może być używany przez jeden okres chłodniczy. Po tym czasie należy go umyć lub wymienić.

Upalne lata powodują, że klimatyzatory są coraz chętniej kupowane i montowane w blokowych mieszkaniach. Przed zakupem urządzenia warto zastanowić się, jakie cechy są kluczowe i szukać modelu, który spełni oczekiwania. Czasami lepiej przeznaczyć większe środki na zakup, a później korzystać z szerokiego zakresu możliwości technicznych wybranego urządzenia chłodzącego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku