Choroby serca to jedna z najbardziej popularnych i zarazem najbardziej niebezpiecznych przyczyn utraty zdrowia a nawet życia. Dawniej dotykały osób w wieku podeszłym, z biegiem lat jednak granica wieku, po którym jesteśmy narażeni na zaburzenia związane z sercem przesuwa się ku dołowi.

Głównymi przyczynami, jakich można upatrywać są stres, który towarzyszy nam na co dzień, życie w ciągłym biegu oraz nieodpowiednia dieta i używki. Jak może skończyć się zbyt nieodpowiedni tryb życia jeszcze przed 40-stką? Oto najpopularniejsze dolegliwości sercowe, na które jesteśmy narażeni:

1. Nadciśnienie tętnicze, które bardzo często jest bagatelizowane przez młode osoby, jest popularnym zaburzeniem, z jakim do kardiologa zwracają się młodzi ludzie. Mówi się, że nadciśnienie to bolączka osób w wieku 65+, jednak nie do końca. Coraz częściej nieoczekiwane problemy z nadciśnieniem mają też osoby po 30 roku życia. To co kiedyś było uznawane za samoistne zmiany w naczyniach krwionośnych, dziś powoduje w zawrotnym tempie nasz styl życia.

2. Niewydolność serca, jak przyznają lek. kardiolodzy z Mediculum to choroba, która pojawia się jako następstwo przy nadciśnieniu. Nadszarpnięty wysokimi skokami ciśnienia mięsień sercowy zmęczony niekontrolowanymi skokami i pracą ponad swoje siły, z czasem przestaje domagać. Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem, jednak nie można żyć w przekonaniu iż jest chorobą przypisaną osobom w podeszłym wieku i kontrolnie wykonywać komplet badań kardiologicznych.

3. Zaburzenia rytmu serca, odczuwane jako kołatanie serca lub popularnie nazywanie trzepotaniem to niegroźnie brzmiące zaburzenie, którego nie można ignorować. Powstają w wyniku nieprawidłowego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych odpowiadających za kurczenie się mięśnia sercowego. Jeśli odczuwa nieregularne bicie serca lub Twoje tętno nie jest regularne koniecznie skonsultuj tę sprawę z lekarzem. Przyczyną choroby może być w tym przypadku również nadciśnienie tętnicze ale też miażdżyca naczyń krwionośnych, uszkodzenie zastawek serca czy niedokrwienie mięśnia sercowego.

Pokrótce opisane choroby mogą wynikać nie tylko z czynników codziennych, czy wad nabytych, mogą być zaburzeniem, którym obciążeni jesteśmy w sposób genetyczny. Nie mniej jednak w każdym przypadku należy dążyć do odpowiedniej dbałości o serce, które mamy jedno i jest niezbędnym do życia organem. Odpowiednia profilaktyka i zdrowy tryb życia znacząco pomogą w zachowaniu zdrowego i silnego serca, a tym samym dobrego zdrowia i samopoczucia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku