W swoim domu na pewno każdy z nas chciałby się czuć w stu procentach bezpiecznie. Naturalnie, może zastosować wiele rozwiązań, które podniosą komfort mieszkania, a zarazem ochronią je przed nieproszonymi gośćmi. Jeśli dodatkowo zależy nam również na prywatności (po co ktoś niepowołany miałby nam zaglądać przez okna?), warto postawić na rolety zewnętrzne. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę nim dokonamy zakupu? fotolia.com, 123952705 | Autor: gorvik

Przyjrzyj się różnym roletom

Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że rolety-zewnętrzne dzielą się na różne rodzaje. Za standardowe i najczęściej wykorzystywane rozwiązanie uważa się rolety natynkowe, które znane są także pod nazwą elewacyjnych. Posiadają one obudowę z aluminium, natomiast ich pancerz (inaczej pokrywa rewizyjna) mieści się z przodu kasety. Tę ostatnią należy przytwierdzić do muru lub też zamontować we wnęce okna. Co ważne, ten rodzaj rolet nadaje się do montażu w gotowych budynkach. Występują w bardzo szerokiej palecie barwnej, dlatego łatwo znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Dobrze też, jeśli pancerz będzie miał wypełnienie z pianki poliuretanowej, która zapewnia doskonałą izolację cieplną.

Istnieją również rolety podtynkowe. W ich przypadku obudowa jest tworzona z aluminium, natomiast pokrywę montuje się od dołu skrzynki. Kaseta musi zostać przytwierdzona przed oknem – służy do tego charakterystyczna wnęka. Ten rodzaj rolet trzeba uwzględnić jeszcze przed stworzeniem budynku, ponieważ konieczna jest ingerencja i ich zewnętrzna zabudowa.

A co z bezpieczeństwem?

Wszystkim tym, którzy kupują rolety zewnętrzne po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, poleca się raczej wersje antywłamaniowe. Wbrew pozorom, nie wszystkie rolety zewnętrzne są roletami antywłamaniowymi. Oczywiście, w pewnym stopniu również chronią przed włamywaczami, ale nie są tak pewnym wynalazkiem jak wersje specjalnie do tego przeznaczone. Taka roleta jest przede wszystkim bardziej wytrzymała i posiada elementy o większym przekroju od zwykłych egzemplarzy. Wieszaki rolety, po tym, jak zostanie całkowicie opuszczona, ulegają zablokowaniu, dzięki czemu intruz w żaden sposób nie może się przedostać do środka.

Co z funkcjonalnością?

Nie trudno sobie wyobrazić, jak ciężkie, przy swojej konstrukcji i rozmiarze, bywają rolety zewnętrzne. Właśnie dlatego popularne rozwiązanie to wybór rolety z napędem elektrycznym. Obecnie można zamontować taki napęd w dwóch wersjach – przewodowej, gdy mechanizm rolet uruchamia się za pośrednictwem przycisku, do którego prowadzi kabel, oraz bezprzewodowej.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku