Oprócz chęci poprawienia swojej atrakcyjności, samooceny i samoakceptacji - czyli tak zwanych powodów subiektywnych, głównym motorem popychającym do podjęcia się operacji powiększenia piersi mogą być również względy medyczne. 

Metody

Operacje tego typu wykonuje się przy pomocy kilku zmyślnych metod. Najbardziej głośną, medialną i co za tym idzie - najbardziej znaną metodą powiększania piersi jest wszczepienie sztucznych implantów lub ich wymiana. Drugą, mniej znaną metodą jest zabieg mastopeksji, czyli podniesienia piersi poprzez usunięcia nadmiaru skóry. Stosuje się tę metodę np. po nagłej utracie wagi lub po okresie karmienia, czyli wtedy, gdy piersi opadają, stają się wiotkie i maleją. Trzecią, najbardziej naturalną metodą jest wykorzystanie tkanki tłuszczowej pacjentki i wszczepienie jej w odpowiedni sposób do piersi w celu ich ujędrnienia i powiększenia. Wybór metody dobierany jest indywidualnie, zgodnie z potrzebami i stanem zdrowia potencjalnej pacjentki, a także stopnia przewidywanych zmian w jej ciele. 

Wskazówki przed zabiegiem

Każdy z tych zabiegów konsultowany jest z lekarzem prowadzącym. Warto dodać, że przed zabiegiem powiększenia piersi należy odstawić antykoncepcję hormonalną, leki zawierające kwas acetylosalicylowy a także wyeliminować suplementy zawierające witaminy E i a. Wskazana jest również abstynencja alkoholowa i nikotynowa, która wpływa na zmniejszenie się zdolności tkanek do regeneracji (oprócz oczywistego działania rakotwórczego!). Przed samym zabiegiem wykonuje się podstawowe badania moczu, krwi a także EKG, by wykluczyć wszelkie medyczne przeciwwskazania do powiększenia piersi.

Operacja powiększania biustu

Sama operacja powiększenia biustu wykonywana jest przy użyciu znieczulenia ogólnego, więc konieczne jest przystąpienie do niej na czczo. Chirurdzy plastyczni dbają o to, by nie pozostawiać na ciele pacjentek śladów zabiegu, dlatego więc cięcia wykonuje się w fałdzie piersiowym lub w okół otoczki. Wbrew pozorom jest to zabieg bardzo precyzyjny i dba się dokładnie o pozamykanie wszelkich naczynek krwionośnych, co owocuje minimalnymi bliznami i jak najkrótszym czasem rekonwalescencji. Całość polega na zastąpieniu naturalnych tkanek sylikonowym implantem, który nie traci z czasem swojej jędrności i sprężystości. Jak wspomniano powyżej możliwa jest też jego wymiana w późniejszym czasie, przy ponownym spotkaniu z chirurgiem plastycznym.

Powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową

Jeśli chodzi o reimplantację komórek tłuszczowych pacjentki (powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową), należy dodać, że metodę tę stosuje się nie tylko w celu powiększenia piersi, ale też po wykonanym zabiegu mastektomii lub innym zabiegu chirurgicznym w celu ich rekonstrukcji. Zabieg ten połączony jest z liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu np. z okolic brzusznych. Tkanka tłuszczowa o nienaruszonej strukturze trafia przy pomocy specjalnego urządzenia do lipokolektora, który wyodrębnia nadające się do wypełniania piersi tkanki, które następnie poprzez cieniutki wenflon wstrzykiwane są w odpowiednie miejsca. Dzięki tej metodzie efekty są trwałe i utrzymują się dłużej, co w przypadku konwencjonalnych metod może stanowić spory problem przy modelowaniu kobiecego biustu. Metodę tę stosuje się ze znieczuleniem miejscowym. Zaletami tego zabiegu jest brak blizn, naturalny wygląd piersi niemożliwy do uzyskania przy wykorzystaniu implantów. W celu utrwalenia i pogłębienia efektu operację można powtórzyć po upływie sześciu miesięcy.

Po operacji

Po operacji pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz, którego zadaniem jest ostateczne utrwalenie kształtu piersi, ochrona przed opadaniem i urazami. Przez pierwsze siedem dni po zabiegu nie wolno go zdejmować. Następuje to zwykle przy pierwszej wizycie kontrolnej, kiedy usuwane są szwy. Piersi uzyskują naturalny wygląd po około trzech miesiącach, kiedy ustąpi obrzęk i wszelkie urazy zostaną wygojone. Jeśli przy powyższych czynnościach powstały blizny, przez pół roku należy ograniczyć opalanie i wystawianie piersi na działanie promieni UV.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Biustonosz do karmienia piersią
Dywany

Wersja do druku