Gdy zawodzą wszystkie znane metody pielęgnacji, sprzymierzeńcem w walce z przesuszonymi włosami stają się olejki. Jakie właściwości ma olej kokosowy, czyli jeden z najczęściej wybieranych do pielęgnacji włosów?

Olejek z kokosa jest bardzo łatwo dostępny. Kupimy go nawet w sklepach spożywczych, choć jeśli szukamy dobrego olejku do pielęgnacji włosów, lepiej udać się do sklepu ze zdrową żywnością albo półproduktami kosmetycznymi. W takim miejscu będziemy mieli pewność, że kupujemy olejek kokosowy dobrej jakości. Co to oznacza?

Najwięcej cennych składników odżywczych ma olej kokosowy tłoczony na zimno i nierafinowany (czyli nieoczyszczany). W procesie rafinacji pozbywamy się wielu witamin i minerałów, a kwasy tłuszczowe tracą swoje właściwości. To dlatego rafinowany olej kokosowy nie jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o pielęgnację. Dużo lepiej sprawdzi się nierafinowany, który działa jak bomba witaminowa i kompleksowo dba o włosy.

Co zawiera olej kokosowy?

Niemal 50% oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, czyli nasycony kwas tłuszczowy odpowiadający za odporność organizmu, działający przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Kolejne kilkanaście procent to dwa kwasy nasycone: mirystynowy i palmitynowy, które nadają olejowi kremową konsystencję. Poza tym w niepozornym olejku kokosowym znajdziemy sporo działającej anti-age witaminy E, kwasu foliowego, cynku, żelaza i wielu witamin z grupy B. Wszystkie te składniki są pożądane w pielęgnacji włosów.

Jakie właściwości ma olej kokosowy?

• Ma właściwości odżywcze i łagodzące.
• Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
• Ochrania przed utratą wody (pośrednio nawilża).
• Zapewnia miękkość, elastyczność i blask.
• Jest tarczą chroniącą np. przed słońcem.

Jak stosować olej kokosowy?

Żeby poczuć, jak olej kokosowy wpływa na włosy, trzeba go stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami. Jeśli użyjemy go tylko raz albo nałożymy na włosy mocno zniszczone (nie jest dla nich odpowiedni), nie skorzystamy z jego możliwości i nie zauważymy efektów. Naturalny olejek kokosowy zdecydowanie najlepiej działa na włosy o niskiej porowatości lub normalne. Solo dobrze nakładać go tylko na skalp i wcierać w końcówki dla ich ochrony. Na całe włosy zdecydowanie łatwiej będzie go nałożyć, jeśli wymieszamy go z innymi olejkami, odżywką do włosów lub składnikami domowej maseczki np. miodem, jogurtem, sokiem z aloesu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku