Odpowiednia higiena miejsc intymnych zapewni nam poczucie świeżości oraz pozwoli cieszyć długo dobrym zdrowiem. Choć pojawia się coraz więcej publikacji na ten temat, wciąż pozostaje on w naszym kraju pewnym tabu. Pora to zmienić.

Ze względu na swoją specyficzną budową pochwa jest wyjątkowo wrażliwym miejscem, podatnym na infekcje. Każda kobieta stara się jednak zachować to miejsce w czystości. Nie każda wie jednak jak powinna wyglądać poprawna higiena intymna. Zbyt częste mycie nieodpowiednimi środkami może prowadzić do zaburzenia naturalnego pH. 

Flora bakteryjna pochwy pełni funkcje ochronną. Składa się ze śluzu oraz bakterii. Zbyt częste mycie prowadzi do zaburzenia tej naturalnej bariery ochronnej. Lepiej więc tego unikać stosując kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji miejsc intymnych. Należy unikać kąpieli w gorącej wodzie. Jeśli już to korzystajmy z niej nie dłużej niż 15 minut. Miejsca intymne najlepiej myć pod prysznicem przy użyciu specjalnie przeznaczonego płynu. Pozwoli on zachować odpowiedni poziom flory bakteryjnej. Lepiej też myć się pod letnią bieżącą wodą. Myjemy się zawsze od przodu, nigdy od tyłu, kolistymi ruchami. Kobiety myjąc się od tyłu mogą przenosić groźne bakterie z odbytu. Miejsca intymne myjemy kulistymi miejscami, maksymalnie dwa razy dziennie. Jak ognia należy też unikać gąbek i myjek. Są one jedynie siedliskiem bakterii. 

Niektóre kobiety ze względu na swoją delikatną budowę ciała są zdecydowanie bardziej podatne na ryzyko powstania infekcji intymnych. W takim przypadku lepiej unikać silnych środków antykoncepcyjnych. Tampony lepiej zastąpić tradycyjnymi podpaskami. Niestety pomimo prawidłowej pielęgnacji flora bakteryjna w naszym organizmie i tak może ulec zaburzeniu. Wynika to ze stosowania niektórych antybiotyków. Nieco większą uwagę higienie powinny poświęcić panie aktywne seksualnie. Po każdym akcie miłosnym warto pójść do łazienki i oddać mocz. Zawiera on substancje sprzyjające odbudowie podrażnionej błonki śluzowej. Można też podmyć się delikatnym żelem do higieny intymnej. Powinien on zawierać pH przyjazne dla środowiska pochwy. 

Niewłaściwa higiena intymna może nawet prowadzić do problemów z zajściem w ciąże. Na czas starań o dziecko doradza się odstawienie płynów i żeli przeznaczonych do pielęgnacji pochwy. Wszystko przez zawarty w nich kwas mlekowy. Wpływa on na zdecydowanie większe zakwaszenie organizmu. Nie jest to przyjazne środowisko dla plemników. Lepiej funkcjonują w środowisku zasadowym. Na okres starania się o dziecko najlepiej stosować specjalne kosmetyki dla niemowląt. 

Kosmetyki do higieny intymnej powinny mieć jak najbardziej naturalny skład. Zbyt silne środki higieniczne mogą powodować swędzenie i pieczenie. Najlepiej wybierać te żele i płyny ze składników natłuszczających. W skład preparatu mogą wchodzić olejki roślinne. Warto również stosować kosmetyki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości. Ich główny skład powinien opierać się na alantoinie. Gdy dojdzie do podrażnienia, warto sięgać po żele regenerujące oraz te zabijające grzyby i bakterie. 

Jak widać, najlepsze do higieny miejsc intymnych są kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Szare mydło, czy to naturalne równie dobrze zadba o pH naszej pochwy jak najlepsze żele czy płyny do mycia. Warto popytać swoich mam i babć o to jak one radziły sobie z pielęgnacją miejsc newralgicznych, gdy dostęp do kosmetyków był ograniczony. Z nieprzyjemnym zapachem wiele pośród nich walczyło przy pomocy naparów z rumianka. Przez wieki stosowane były również płukanki z octu jabłkowego. Zawarte w nich składniki świetnie zwalczały infekcje bakteryjne i drożdżowe. Wystarczy rozpuścić w wodzie łyżkę octu jabłkowego i mamy gotową mieszankę.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.febumed.com.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Przepis na kompot z pigwy na zimę

Wersja do druku