Gdy wszyscy szkolny znajomy chwalą się swoimi planami na ferie, a tym, którzy spędzą je w domu, pojawia się w głowie jedna myśl – to będą najnudniejsze dwa tygodnie w całym życiu. Głowa do góry! Ferie w domu to nie koniec świata.

Janek z drugiego rzędu opowiada, jak w ferie będzie szusował na nartach po ośnieżonych stokach, a Kasia z ławki obok chwali się rodzinnym wyjazdem do górskiej miejscowości. Nawet Kuba z 5A gdzieś jedzie – tylko do dziadków, ale to już coś. A ja? W domu… Ale nuda… - najpewniej pomyślało niejedno dziecko, które spędzi przerwę międzysemestralną w domu. I tu się grubo mylą ci, którzy sądzą, że ferie w domu nie mogą ekscytujące. Z chęcią podpowiemy rodzicom, jak mogą zorganizować wolny czas w ferie, aby dzieci nie nudziły się ani na chwilę. Przedstawiamy 4 pomysły na ciekawe ferie w domu.

KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Ferie to czas, w którym dzieci mogą odpocząć od szkolnych lektur, lecz warto nie rezygnować całkowicie z książek. Wydawcy oferują szeroki wybór ciekawych i oryginalnych książek dla dzieci i młodzieży – zauważa Izabela Osiadacz z działu Książek w Ravelo.pl – na pewno każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Warto sięgnąć po powieści młodzieżowe, lubiane przez wiele dzieci książki fantasy, przenoszące czytelników w magiczne światy, oraz mniej tradycyjne książki, które przekonają nasze pociechy, że czytanie wcale nie jest nudne ani nie kojarzy się jedynie ze żmudnym obowiązkiem w szkole. Dzieciom na pewno spodobają się książki w postaci notesów lub zeszytów, które można własnoręcznie kolorować czy zapisywać w nich różne dziecięce spostrzeżenia i sekrety. Taką książką jest „50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat” autorstwa duetu Pierdomenico Baccalario i Tommaso Percivale, która jest zbiorem 50 inspirujących zadań do samodzielnego wykonania. Dziecko nie tylko dobrze się bawi, lecz także może nabyć praktyczne umiejętności, którymi będzie mogło pochwalić się po powrocie do szkoły.

GRY PLANSZOWE

Długi, zimowy wieczór, a za oknem mróz, śnieg i inne nieprzyjemności? Brrrr! W takiej sytuacji idealnym pomysłem będą gry planszowe, najlepiej z kubkiem gorącej czekolady – czy istnieją dzieci, które oprą się temu smakołykowi? Gry planszowe nie tylko dostarczają rozrywki, lecz także są świetną formą wspólnego spędzania czasu z rodziną lub kolegami i koleżankami ze szkoły. Wraz z pociechą urządź wieczór gier planszowych, zaproś szkolnych przyjaciół dziecka, przygotuj przekąski i obserwuj, jak podopiecznym wesoło mija czas. Pamiętaj o wyborze gier planszowych, które będą odpowiednie do wieku i upodobań dziecka. Warto zwrócić uwagę na gry edukacyjne – mówi Ania Grochowska z działu Zabawek Ravelo.pl. – Dzięki nim dziecko może poćwiczyć swoje umiejętności, np. ortografię czy słówka, oraz dowiedzieć się wielu nowych ciekawych rzeczy. Na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje gier planszowych: logiczne, słowne, towarzyskie, strategiczne, ekonomiczne, manualne i wiele innych – od klasycznego chińczyka po zaskakujące i oryginalne gry.

WARSZTATY

Książki i gry planszowe to świetne formy aktywności, ale pamiętajmy także o tym, aby nasza pociecha nie spędziła całych ferii w domu. W ferie wiele domów kultury i innych instytucji kultury organizuje warsztaty, np. plastyczne, taneczne, sportowe czy modelarskie. To dobry sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym – dobrze się bawiąc, dziecko rozwija się i zdobywa nowe umiejętności. Może twoje dziecko okaże się drugim Picassem lub sportowcem na miarę ulubionego piłkarza? A może odkryje pasję na całe życie, z którą później połączy swoją przyszła karierę? Warsztaty to także okazja do rozwoju umiejętności społecznych naszej pociechy – praca w grupie to idealna chwila, by poznać nowych znajomych i nauczyć się zasad fair play oraz radzenia sobie w różnymi sytuacjami w kontaktach z rówieśnikami.

RODZINNE WYJŚCIA

Ferie to także czas, który sprzyja aktywnościom w rodzinnym gronie. Wspólne spędzanie czasu jest istotne dla budowania prawidłowej relacji z dzieckiem. Dlatego w ferie zaproponujmy dziecku wspólne wyjścia, np. do kina, na łyżwy i sanki czy na pyszny deser. Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa – nawet na lody w środku w zimy! Natomiast wyjście na basen czy wypad do parków wodnych i linowych będzie świetnym pomysłem na rozładowanie energii naszej żywiołowej pociechy. Możemy także odwiedzić z pociechą muzeum i obejrzeć ciekawą wystawę. Warto wiedzieć, co w trawie (a raczej śniegu) piszczy, i zabrać dziecko na interesujące wydarzenie lub zabawę. Premiera filmu z ulubionym aktorem naszej pociechy? A może koncert idola? Jak widzimy jest wiele możliwości, aby wspólnie dobrze się bawić.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają lody big milk
Groch gotowany wartości odżywcze

Wersja do druku