Torba papierowa jest dziś coraz częściej używana. Z jednej strony jest poręczna i wygodna, a dodatkowo pro ekologiczna. Moda na torby przyjazne środowisku stała się tak duża, że producenci starają się tworzyć dla swoich klientów produkty nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne.

Właściwości torby papierowej

Do produkcji toreb papierowych wykorzystuje się najczęściej papier wytwórczy Kraft (uzyskiwany z makulatury w kolorach: białym, szarym i beżowym, w wersji prążkowanej lub gładkiej). Obecnie bardzo często spotyka się kolorowe torby papierowe. Do ich barwienia używa się farb ekologicznych.

Rys historyczny torby papierowej

Pomysłodawcą, który w 1852 roku opatentował maszynę produkującą torby papierowe, był Francis Wolle. Początkowo produkt stał się popularny w USA, później pojawił się w Anglii i Francji. Firma, która zajęła się produkcją torby papierowej na skalę światową (Union Paper Bag Company) powstała w 1869 roku. Obecnie przedsiębiorstwo jest własnością International Paper. Ogromny wkład w ulepszenie projektu torby papierowej przypisuje się Margaret Knight, która opracowała metodę maszynowej produkcji toreb o kwadratowym dnie, gdzie elementy były składane i sklejane automatycznie. Swoją technologię Knight opatentowała w 1871 roku i tę metodę produkcji stosuje się do dziś.

Pierwsze torby papierowe wprowadził w sklepie spożywczym Walter Deubner, na początku XX wieku. Popularność toreb szybko rosła i w 1915 roku ich sprzedaż osiągnęła blisko milion wolumenów.

Mimo, że torby papierowe sprawdzają się na zakupach, klienci często wybierają mocniejsze wersje toreb ekologicznych np. z lnu, juty lub bawełny. Niemniej jednak trend na torby ekologiczne jest bardzo popularny, konsumenci coraz częściej świadomie decydują się na torby z materiałów naturalnych.

Gdzie kupić?

Obecnie torby ekologiczne można kupić w sklepach stacjonarnych. Wiele supermarketów wprowadziło wersje papierowe, jako alternatywę dla reklamówek foliowych. Na rynku działają również firmy, które specjalizują się w produkcji toreb ekologicznych dla firm. Przykładem jest ecobagnetwork.eu, która oferuje torby papierowe z logiem przedsiębiorstw. Dostępne są wersje papierowe i tzw. Premium. Poza tym, w ofercie są też koperty papierowe i torebki okazjonalne np. świąteczne. Istnieje możliwość zamówienia produktów w Market-Hurt, czyli gotowych toreb papierowych lub laminowanych z nowoczesnym wzornictwem.

Warto korzystać z toreb ekologicznych, są wielokrotnego użytku, a dodatkowo bardzo estetycznie i efektownie wyglądają. Z pewnością lepiej sprawdzą się na zakupach niż reklamówki foliowe.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

mała księgowość

Wersja do druku