Problemy skórne nie dla każdego kończą się wraz z upływem okresu dojrzewania. Trądzik może towarzyszyć nam także w dorosłym życiu i wciąż sprawiać spore problemy. Czy w obliczu wyjątkowo nieestetycznych wyprysków na naszej twarzy możemy podjąć jakieś skuteczne działania?

Piekło w idealnym świecie

Niemożliwy do zaprzeczenia i niemalże wszechobecny kult ciała z pozoru nie wydaje się niczym złym. Ludzie starają się dbać o siebie jak to tylko możliwe. Pojęcie piękna z pewnością jest dość subiektywnym i wydaje się, że nie sposób poprosić kogoś o stworzenie jego definicji. Istnieją jednak pewne mankamenty powodujące, że sami sobie wydajemy się znacznie mniej atrakcyjni. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć trądzik u dorosłych. Coś, co wydawać by się mogło, że odchodzi w niepamięć wraz z osiągnięciem pewnego wieku, wciąż może stanowić poważny problem.

Pryszcze na twarzach nastolatków z pewnością nikogo nie dziwią. W okresie swoistej burzy hormonów zmiany skórne są czymś normalnym. Jednym nie towarzyszą prawie wcale, innym natomiast skutecznie doskwierają przez wiele lat. Niemal każdy nastolatek wie, że kiedy stanie się dorosłym, problemy te na pewno nie będą go dotyczyć. Niestety los nie jest łaskawy dla każdego. Istnieje pewna, jak się okazuje całkiem spora grupa ludzi borykająca się z trądzikiem w dorosłym życiu.

Na początku trzeba zdać sobie sprawę z różnic pomiędzy pozornie podobnym schorzeniem. Trądzik młodzieńczy nie jest dokładnie tym samym co postać występująca u dorosłych. Zupełnie inaczej powinno się także podchodzić w kwestii zwalczania go. Przede wszystkim inne są obszary twarzy dotknięte pryszczami. U nastolatków jest to tzw. strefa „T” czyli czoło, nos, oraz górna część policzków. Dorośli natomiast mogą zauważyć na twarzy pryszcze w obrębie podbródka, żuchwy i szyi.

W czasach tak dużego nacisku na wygląd zewnętrzny osoby dorosłe zmagające się z trądzikiem nie mają łatwego życia. Nie znaczy to jednak, że nie są w stanie polepszyć swojej sytuacji. Zmiana nawyków, a także sięgnięcie po sprawdzone preparaty może pomóc oczyścić twarz i podnieść swoją samoocenę.

Powrót do dawnego piękna

Wokół samego trądziku u dorosłych narosło wiele mitów. Wbrew pozorom nie bierze się on z braku dbania o higienę. Okazuje się nawet, że zbyt częste mycie twarzy może jeszcze pogorszyć sprawę. Jak w wielu kwestiach nie sposób pominąć roli genów. Nierzadko dziedziczymy skłonność do wyprysków na twarzy w dorosłym wieku. Nie znaczy to jednak, że od razu musimy godzić się z losem.

Złe nawyki potrafią nie być obojętne dla wyglądu naszej twarzy. Wśród czynników determinujących powstawanie pryszczy u dorosłych znajduje się m.in. palenie tytoniu. Zwykle zaostrza trądzik i zwiększa predyspozycje do jego nawrotu. Nie sposób nie wspomnieć także o roli hormonów. Dorośli odczuwający często stres, czy kobiety w obliczu miesiączki mogą zauważyć u siebie niepokojące zmiany skórne. Do czynników sprzyjających powstawaniu pryszczy zaliczymy także spożywanie pewnych pokarmów i używanie wybranych kosmetyków. Należy pamiętać, że dużo w tych kwestiach zależy od indywidualnych uwarunkowań.

O jakichkolwiek cudownych metodach na zwalczanie trądziku u dorosłych, z pewnością powinniśmy podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Bardzo często może okazać się, że są skuteczne jedynie w zapewnieniach i nic poza tym. Na szczęście dziś w sprzedaży dostępne są leki, w tym także te dostępne bez recepty, które wydają się jedynym, sensownym rozwiązaniem w walce w wypryskami na twarzy. Więcej o ich działaniu w przypadku stosowania na trądzik u dorosłych można przeczytać tutaj: https://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/.

Zadbana twarz niewątpliwie pozwala nam poczuć się pewniej w kontaktach międzyludzkich. Nie powinniśmy dłużej zwlekać ze zlikwidowaniem mało estetycznego trądziku z naszej twarzy. Pod warunkiem zmiany dotychczasowych, często złych nawyków i sięgnięcia po odpowiednie preparaty mamy realne szansę przywrócić cerę do idealnej kondycji. Na pewno nie zaszkodzi spróbować podjęcia działań w tym zakresie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

spider man

Wersja do druku