Już od dawna istnieje przekonanie, że pudełko czekoladek jest szczególnie odpowiednim sposobem przekazywania szczerych uczuć miłości i sympatii. Nikogo zatem nie dziwi fakt, że gdy zbliża się Święto Zakochanych zakochani w całym kraju przetrzepują oferty sklepów (lokalnych i online), szukając idealnego pudełka czekoladek – czyli takiego, który bez słów przekaże obdarowywanej walentynce szczerość i oddanie w każdym słodkim kęsie. Skąd jednak ten fenomen?

Dlaczego słodki upominek na walentynki jest tak oczywistym wyborem?

Już w epoce wiktoriańskiej dostrzeżono w czekoladzie potencjał. Każdy fircyk tamtych lat traktował go jako niezawodne narzędzie w taktyce uwodzenia…

Młodzi mężczyźni zdawali się wiedzieć instynktownie, że najpewniejszą bronią w arsenale kandydata do ręki ukochanej jest nic innego, jak właśnie pudełko czekoladek. Marketing tych czasów też prężnie działał - etykiety na czekoladkach przekonywały do tego, że wymiana czekoladek między mężczyzną a kobietą jest równoznaczna z deklaracją miłości. Podarowanie młodej kobiecie pudełka pralinek było dla mężczyzny sposobem na okazanie uczucia, a jednocześnie wskazywało na jego dobry gust i rozeznanie w wyborze szczególnie odpowiedniego zestawu czekoladek.

Producenci produkowali mnóstwo wariantów czekoladek, od niewielkich pojedynczych cukierków po kosztowne zestawy złożone z wielu warstw owijek i wstążek, które przypominały ubrania noszone przez wiktoriańskie damy. Historycy zauważyli intrygujące podobieństwo pomiędzy misternie obciągniętymi pudełkami z czekoladkami, a warstwami koronki, krynoliny i jedwabiu, które ukrywały domniemaną nagrodę.

Ponieważ czekoladki były tak ściśle związane z zalotami i namiętnością, książki z etykietami wiktoriańskimi ostrzegały, że samotne panie nigdy nie powinny przyjmować czekoladek od dżentelmenów, z którymi nie są ani spokrewnione, ani zaręczone (!).

Walentynkowe czekoladki dzisiaj

Choć romantyczna historia czekolady może pozostać przedmiotem dyskusyjnym – to słodki upominek na walentynki nadal jest jednym z ulubionych walentynkowych podarków. Całe szczęście dzisiejsi zakochani mają o wiele łatwiej niż Ci z epoki wiktoriańskiej – wystarczy wpisać odpowiednią frazę do wyszukiwarki, by pokazała się lista czekoladowych propozycji:

  • w fantazyjnych kształtach,

  • eleganckich opakowaniach,

  • na każdą kieszeń.

Idealnym przykładem takich smakowitości jest oferta Karmello Chocolatier https://www.karmello.pl/pl/zestawy-czekoladek-na-walentynki--czekoladki-na-walentynki/ - cieszy oczy. Idealny pomysł na walentynkowy prezent, zarówno wtedy gdy pomysłu brakuje, jak wtedy gdy chcemy dać coś prosto z serca, czy przez żołądek do serca. W końcu miłość to takie słodkie uczucie!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma coca cola
Ile kalorii ma coca cola

Wersja do druku