Klimat i atmosferę pomieszczenia budują w dużym stopniu akcesoria i dodatki wypełniające wnętrze. Warto pamiętać, że w aranżacji ważne są elementy otaczające okna, jak: karnisz, roleta, czy zasłona. Odpowiednio dobrane, dodają elegancji, szyku i sprawiają, że pomieszczenie staje się jeszcze ciekawsze.

Dobór akcesoriów do stylu aranżacji

Urządzając pomieszczenie w stylu skandynawskim, trzeba wybrać akcesoria, które są delikatne i jednolite. Cała aranżacja ma się charakteryzować prostotą i funkcjonalnością. Dlatego najlepsze będą rolety w odcieniach beżu, szarości i grafitu. W jaśniejszych aranżacjach można wybrać ciemniejsze barwy z wymienionej palety.

Do pomieszczeń w tradycyjnym stylu doskonale nadają się wzorzyste rolety, które będą mocniejszym akcentem wnętrza. Jasne aranżacje najlepiej przełamać ciemnymi dodatkami, natomiast jasne rolety rozświetlą pomieszczenia utrzymane w ciemnych barwach.

Ciekawym rozwiązaniem, które doda salonowi stylu i elegancji są rolety glamour z domieszką świecących elementów np. złotej lub srebrnej nici. Pomieszczenie stanie się bardziej intrygujące i szykowne.

Rodzaje karniszy

Kolor karnisza jest zależny od stylu aranżacji. Najczęściej wykorzystywane są barwy antyku, mosiądzu, chromu i matu. Obecnie spojrzenie na urządzanie pomieszczeń uległo nieco zmianie i przywiązuje się coraz większą wagę do designu. Z tego powodu na rynku można znaleźć również wyroby z wysokiej klasy drewna, szkła, albo kamienia. Główną zasadą doboru kolorystyki karnisza jest harmonijna kompozycja i współgranie z pozostałymi elementami wystroju.

Ze względu na budowę, wyróżnia się karnisze drążkowe, szynowe lub mieszane. Pierwszy typ jest odpowiedni dla dekoracji okiennych, które rzadko będą przesuwane. Wsporniki, na których przymocowany jest karnisz blokują rozsuwanie zasłon, czy firan do końca. Alternatywą są produkty szynowe, które nie mają wspomnianych ograniczeń, można w nich stosować agrafki lub żabki ze ślizgami. Poza tym, dostępne są wersje mieszane – drążkowo-szynowe, które łączą w sobie obie specyfikacje.

Przy wyborze odpowiedniego osprzętu należy wziąć pod uwagę rodzaj wieszanych ozdób. Do cięższych firan i zasłon zaleca się użycie karniszy z większym przekrojem rury np. 19-25 mm. Dla lekkich dekoracji wystarczający jest przekrój około 16 mm.

Trendy aranżacji wnętrz w 2018 roku

Wybierając akcesoria okienne warto zapoznać się z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. W 2018 roku najmodniejsze są desenie roślinne, mocne odcienie czerwieni i afrykańskie wzornictwo. Zasłony lub rolety w takich barwach z pewnością będą doskonałym dodatkiem w salonie, kuchni czy sypialni. Obecnie wiele firm prowadzi sprzedaż internetową, więc wszystkie zakupy można zrobić bez wychodzenia z domu. Przykładowo rolety.eu oferują m.in.: karnisze, plisy, akcesoria i rolety w najmodniejszych kolorach. Poza tym, przedsiębiorstwo prowadzi bloga z poradami w doborze akcesorii okiennych, co jest bardzo pomocne dla użytkowników.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku