Marketing dziś często nie przystaje do rzeczywistości. Jeśli przymierzasz się do remontu, to z pewnością zauważasz dziesiątki reklam: nowe panele, ekstra farba, znakomity klej do płytek… Ale kiedy planujesz remont, to o czym myślisz na początku? „Przydałoby się wymienić te stare meble”. Kto ma rację? Marketingowcy czy ty? Ty – to w końcu twój remont!

Diabeł tkwi w szczegółach

Każdy styl aranżacji wnętrz charakteryzuje się przez podanie kilku cech: kolorystyki, ornamentacji i ilości oraz funkcji użytych mebli. Właśnie meble są języczkiem u wagi i pozwalają odróżnić poszczególne style aranżacji od siebie. Nawet jednak jeśli prowadzić rozważania w oderwaniu od reguł podawanych w katalogach wnętrzarskich, to meble będą miały kardynalne znaczenie. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Dlaczego zaczynać aranżację od mebli?

Farba to tylko farba: ma kolor, może być mniej lub bardziej trwała, ale sama w sobie o niczym nie przesądza. Za to meble – owszem.

  • Estetyka. Meble – choćby już tylko z racji tego, że zajmują centralną część wielu pomieszczeń, decydują o estetyce. To właśnie według klucza wyglądu mebli wydaje się osąd, że w pomieszczeniu jest ładnie, elegancko, że panuje w nim chaos, że wnętrze jest niespójne albo harmonijne.

  • Funkcja. Panele mogą być cudowne, ale nie siedzi się na nich, nie je posiłków, nie śpi ani nie pracuje. Te funkcje zapewniają dopiero odpowiednio dobrane meble. Bez krzeseł, hokerów, sof, stołów, ław czy lamp (też coraz częściej traktowanych jako meble, a nie akcesoria) pomieszczenie nie ma i nie może mieć żadnej funkcji.

  • Temperatura. Wiele mówi się o tym, że o subiektywnym odbiorze temperatur mówią kolory. To w dużej mierze prawda, ale nie cała – również tekstury i faktury wpływają na to, czy wnętrze będzie mniej, czy bardziej przytulne. Znów – meble znajdujące się w centrum uwagi odgrywają tu w zdecydowanej większości przypadków rolę większą niż wykończenie podłogi lub ścian.

  • Poziom. Farby są – poza nielicznymi wyjątkami – tanie i dość uniwersalne. O prestiżu przesądza zatem głównie wyposażenie wnętrza, a więc znów meble. Ich jakość wykonania, materiały i styl mają kardynalne znaczenie dla oceny jakości wnętrza jako całości. W biurach, sypialniach, salonach i kuchniach na poziomie nigdy nie ma kiepskich mebli – dopiero eleganckie, dopracowane rozwiązania sprawiają, że o wnętrzu mówi się, że ma ono charakter i jest urządzone ze smakiem.

Prawidłowy wybór mebli nie jest łatwy – chodzi wszak o coś więcej, niż tylko wskazanie, że sofa czy fotel są ładne. Jednak zwykle jest to też kwestia bardzo subiektywna, a jedynym bezwzględnym wskażnikiem może być jakość wyrobu. Aby nie mieć wątpliwości, że jakość jest najwyższa, warto zajrzeć na stronę dotd.pl. Asortyment sklepu jest szczegółowo opisany, znajduje się też sporo zdjęć, które pomogą Ci w wyborze najbardziej właściwego akcesorium do Twojego wnętrza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku