Z roku na rok coraz popularniejsze staje się nauczanie dzieci w domu. Zwolennicy tej metody nauczania podkreślają, że jest ona znacznie skuteczniejsza, niż tradycyjna forma edukacji. Czym w rzeczywistości wyróżnia się nauczanie w domu? I co trzeba zrobić, aby odbyło się to w sposób legalny?

Czym charakteryzuje się edukacja w domu?

Przyjęło się, że edukacja domowa, czy też homeschooling, wyróżnia się tym, że cały proces zdobywania wiedzy przez ucznia odbywa się w domu. Choć oczywiście, jeśli tylko takie jest życzenie nauczyciela, istnieje możliwość odbywania lekcji także w innych miejscach, tzn. w terenie, w teatrze, czy nawet w muzeum. W ten sposób dziecko ma łączyć przyjemne z pożytecznym. Najważniejszym celem nauczania w domu jest skuteczne poszerzanie wiedzy, niejednokrotnie w krótszym czasie, niż ma to miejsce w tradycyjnej szkole.

Kto prowadzi lekcje w domowej szkole?

Opcji jest wiele. Przede wszystkim, dlatego że zawsze najważniejsze jest wybranie osoby, która będzie posiadała skrupulatną i uporządkowaną wiedzę, a także swoimi metodami zarazi swojego ucznia miłością do nauki. Do wyboru są rodzice, wynajęci nauczyciele, czy też inne znajome osoby o wymaganej wiedzy. Wybór należy już do rodziców.

Dla kogo przeznaczona jest edukacja domowa?

Przyjęło się stwierdzenie, że edukacja domowa skierowana jest tylko dla dzieci, które mają problemy zdrowotne lub też, których rodzice mają na tyle duży dochód, że wolą kształcić dzieci w ten sposób. Prawda jest jednak taka, że to nie jedyne grupy osób, dla których kształcenie w zaciszu domowym może okazać się strzałem w dziesiątkę. Obecnie nie ma zasad w tej sprawie. Ten rodzaj edukacji wybierają zarówno rodzice nie wierzący, jak i samotne matki, czy nawet osoby o niskich dochodach. Po prostu nie ma tutaj jednej zasady.

Jak rozpocząć homeschooling?

Koniecznie musisz pamiętać o tym, że obecnie w Polsce istnieje obowiązek edukacji każdego dziecka. Oznacza to, że pozostawiając dziecko w domu bez jakichkolwiek wcześniejszych działań, postąpisz niezgodnie z prawem i będą czekać cię konsekwencje. Dlatego musisz pamiętać o kilku krokach.

Co trzeba zrobić, aby domowa edukacja była legalna?

Na samym początku zapisz swoje dziecko do szkoły. Tak, wbrew pozorom ten krok jest bardzo ważny. Następnie umów się na spotkanie z dyrektorem tej placówki i zgłoś swoją chęć związaną z objęciem swojego dziecka edukacją domową. Zazwyczaj potrzebne jest do tego złożenie wniosku. Następnie potrzebna będzie również opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz oświadczenie, że posiadasz warunki, które umożliwią edukację w domu.

Bądź na bieżąco ze sprawami dotyczącymi Twojego dziecka

W sieci pojawia się coraz więcej miejsc, które mają na celu uświadomić rodziców o nowych możliwościach i doradzić w trudnym procesie wychowywania dziecka. To właśnie dzięki takim miejscom możesz dowiedzieć się, czy warto postawić na edukację domową. Jednym z godnych polecenia stron tego typu jest 123madrzyrodzice.pl. Portal jest kopalnią wiedzy, poglądów i sposobów na wychowanie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku